Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

AB Bakanı Çelik: Vatandaşımızı Duymak için Avrupa’ya İhtiyaç Yok

AB Bakanı Çelik: Vatandaşımızı Duymak için Avrupa’ya İhtiyaç Yok
  • 18 Nisan 2017 - 16:42
  • 296 kez okundu

AB Bakanı Ömer Çelik referandum sonrası Avrupa ile ilişkilere dair açıklamalar yaptı.

AB Bakanı Ömer Çelik Avrupa ile ilişkilerin ‘somut bir plan ve takvim’le yürütülmesi gerektiğini, ‘sabah akşam Erdoğan karşıtlığıyla’ olmayacağını söyledi. Çelik, “Vatandaşlarımızın sesini duymamız için Avrupa’nın hatırlatmalarına ihtiyacımız yok” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, anayasa referandumu sonuçları hakkında basın toplantısı düzenledi. Referandumdan “evet” kararı çıkmasının AB ile ilişkileri sona erdireceği yönündeki söylemi eleştiren Çelik, “Halkımızın bu tercihi ile Türkiye ile AB ilişkilerinin sonu olur demesi bu söylenilenlerin siyasi hukuki bir bağlantısı olamaz. Kötü niyetli bir yorumdur” dedi.

Avrupa’da yaşayan ve “evet” oyu kullanan Türkiye vatandaşlarının sınır dışı edilmesi yönündeki açıklamalara tepki gösteren Çelik, “Referandum sonucu evetçiler ülkelerine gitsin gibi söylemler ırkçı söylemlerdir. Demokrasi kültüründen ne kadar yoksun olduklarını gösterir” şeklinde konuştu.

‘AGİT SINIRLARI AŞMIŞTIR’

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) referandum hakkında hazırladığı ön rapora değinen Çelik, “Açıklamalar mesnetsiz ve olgunluktan uzaktır. Açıklamalar sınırları aşmıştır. AGİT bildirgesinde evet kampanyası yapılamayan ülkelere hiç yer vermemesi bu kurumun saygınlığını düşündürmektedir” dedi.

AGİT’in teknik konularla ilgilenmesi gerektiğini belirten Çelik, “AGİT’in siyasi yorumlara girmeden teknik konularla ilgilenmesini öneriyoruz yoksa Türkiye için hiçbir anlamı olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Çelik, AB kurumları ve ülkelerinin referandum yerine, Türkiye ile işbirliği üzerine konuşmasını beklediklerini kaydetti.

VİZE SERBESTİSİ

Vize serbestinin Türkiye’nin hakkı olduğunu dile getiren Ömer Çelik, şunları söyledi:

“Vize serbestisi Türkiye’nin hakkıdır. Şimdiye kadar verilen hiçbir söz tutulmamıştır. Türkiye üzerine düşen görevleri yapmıştır. Türkiye ve AB ilişiklerinin objektif kurallara bağlı olarak yürütülmesi lazım. Gece gündüz Erdoğan karşıtlığı ile olmaz.”

DUVAR 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ