Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı

ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı
  • 15 Haziran 2017 - 23:41
  • 321 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları için yakalama kararı verilmesi üzerine ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçiye, kararın kabul edilemez olduğu söylendi.

ABD’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları hakkında yakalama kararı verildi. Kararın ardından ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, yakalama kararının yanlış ve hukuki olmadığı belirtildi. Açıklamada ABD polisinin önlem almadığı ve Erdoğan’ın protesto edenlerin, diğer protestoculara saldırdığı savunuldu. Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

‘GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINSAYDI BU SORUN YAŞANMAZDI’

“Waşington Büyükelçiliğimiz ikametgâhının önünde 16 Mayıs tarihinde yaşanan olaydan ötürü ABD makamlarının bazı vatandaşlarımız ile Sayın Cumhurbaşkanımızın güvenlik personelinden bazıları hakkında tutuklama kararı aldığının öğrenilmesi üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Sayın Müsteşarımız tarafından Bakanlığımıza davet edilmiştir.

ABD makamları tarafından alınan bu kararın yanlış, yanlı ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu, Vaşington Büyükelçiliğimiz önünde yaşanan arbedenin yerel güvenlik makamlarının gerekli önlemleri almamalarından kaynaklandığı, ABD’nin benzer üst düzeyli ziyaretlerde mutat olarak aldığı tedbirler bu defa da aynen uygulanmış olsaydı bu sorunun yaşanmayacağı, dolayısıyla da yaşananlardan vatandaşlarımızın sorumlu tutulamayacağı ABD Büyükelçisine iletilmiştir.”

‘ADALET ANLAYIŞIYLA BAĞDAŞMIYOR’

“Sözde protestocuların, terör örgütü bayrak ve sembolleriyle Waşington Büyükelçiliğimiz ikametgâhına birkaç metre yaklaşmasına ve masum vatandaşlara saldırmalarına ABD makamlarınca gözyumulmasının ve ayrıca, Büyükelçilik kançılaryası önünde Sayın Bakanımızın korumalarına saldıran Amerikan güvenlik yetkililerine de hiçbir işlem yapılmamasının asgari bir adalet anlayışıyla bağdaştırılamayacağı da ABD Büyükelçisine bildirilmiştir.

Tarafsız ve bağımsız bir soruşturmanın sonucu olmadığı açıkça görülen bu kararın kabul edilemez olduğu ABD Büyükelçisine vurgulanmıştır.” (DUVAR ) 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ