Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan Başbakan Barzani’ye Telefon

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan Başbakan Barzani’ye Telefon
  • 03 Kasım 2017 - 22:53
  • 829 kez okundu

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Başbakan Neçirvan Barzani’yi arayarak, Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki krizi görüştü.

 

Başbakanlıktan görüşmeyle ilgili yapılan yazılı açıklamada Rex Tillerson’ın ABD’nin Kürdistan yönetiminin Irak anayasasında belirtilen haklarının korunmasına destek vereceğini vurguladığı belirtildi.

Görüşmede Tillerson ayrıca Erbil ile Bağdat arasında sağlanan ateşkes ve başlayan görüşmelerinin iki taraf arasındaki sorunların siyasi yöntemlerle çözümünü sağlaması temennisinde bulundu.

Başbakan Neçirvan Barzani ise görüşmede Kürdistan hükümetinin Bağdat’ın askeri yöntemleri devreye sormasından duyduğu rahatsızlığı vurgulayarak, Kürdistan yönetiminin sorunların siyasi çözümü için her türlü diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

ABD başta olmak üzere uluslararası toplumun Irak’ın askeri yöntemlere yeltenmemisi ve sorunu diyalogla çözmesi konusunda baskı uygulamasını isteyen Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan yönetiminin çatışma savaş istemediğinin altını çizerek, “Çünkü şiddet hiç bir soruna çözüm getirmeyecek. Biz bütün sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtiyoruz.” diye konuştu.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ