Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

ABD ile Türkiye Arasındaki Menbiç Pazarlığında Son Gelişmeler

ABD ile Türkiye Arasındaki Menbiç Pazarlığında Son Gelişmeler
  • 22 Mayıs 2016 - 01:24
  • 1.589 kez okundu
ABD ile Türkiye’nin, Menbiç’in IŞİD’in elinden alınması operasyonunda YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin görevlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardığı, ABD’nin Rakka’ya yönelik operasyon için QSD güçlerine ağır silahlar gönderdiği dile getirildi.

Amberin Zaman, Diken’de bugün yayınladığı yazısında ABD başkanı Barack Obama ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında 18 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen bir telefon görüşmesi ile ilgili izlenimlerini paylaştı.

Zaman, güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre ana konusunun Membiç kentinin IŞİD’in elinden alınması olan telefon görüşmesinde, harekatın YPG’nin liderliğini yaptığı Suriye Demokratik Güçleriyle (QSD) yapılmasının kararlaştırıldığını iddia etti.

Türkiye’nin, YPG’nin batıya doğru ilerleyerek Afrin ile Kobane arasında koridor açmak suretiyle Kuzey Irak’ta olduğu gibi bir ‘de facto’ Kürt devletçiği kurmasından endişe ettiği için başından beri Menbiç operasyonuna soğuk baktığına dikkati çeken Zaman, Kürt Bölgesi’nde konuşlu, çoğunluğunu ABD’lilerin oluşturduğu koalisyon özel kuvvetleri QSD’ye operasyonel destek sağlayacağı, koalisyon uçaklarının ise yol temizliği yapacağını dile getirdi.

Washington’un Türkiye’nin bu endişelerini gidermek için olağanüstü çaba sarf ettiğini belirten Zaman, kentin ele geçirilmesinin ardından YPG güçlerinin Membiç’ten geri çekileceklerine dair garanti verdiğine, QSD’den kendilerini IŞİD’ten kurtarma çağrısında bulunan kentin önde gelen Arap aşiret temsilcilerinin de Ankara’ya benzer teminatlar verdiğini dile getirdi.

Erdoğan ile Obama arasındaki görüşmenin yumuşak biçimde geçmesinin Türkiye’nin ikna olduğu görüntüsünü verdiğini ileri süren Zaman, Türkiye’nin ikna olmaması halinde dahi ABD’nin Membiç operasyonunu QSD güçleriyle birlikte yapmaya kararlı olduğunu, sonrasındaki hedefin ise Rakka olduğunu belirtti.

Joseph Votel gizlice Rojava’ya geldi

ABD Ordusu’nun üst düzey komutanlarından, CENTCOM komutanı General Joseph Votel bugün gizli bir şekilde Kobanê’ye gidip Rakka operasyonu için Demokratik Suriye Güçleri ile görüşmesi de yaklaşan Menbiç ve Rakka operasyonlarının ayak sesi olarak nitelendirildi.

Hikmet Durgun: ABD QSD’ye ağır silahlar gönderdi

Gazeteci Hikmet Durgun ise kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada ABD’nin, Rakka operasyonu için QSD Güçlerine ağır silahlar gönderdiğini, Rakka operasyonu hazırlıklarının devam ettiğini belirtti.

ABD’nin Rakka operasyonu koordinasyonu için Rojava Bölgesi’ne yeni askerler göndereceğini belirten Hikmet Durgun, QSD Güçlerinin Rakka ile Ayn İssa kasabası arasında bulunan stratejik Hishah köyünü IŞİD’in elinden aldığını da dile getirdi.

Talal Silo: Suriye Demokratik Güçleri’nin yeni hedefi Rakka

QSD sözcüsü Talal Silo bugün yaptığı bir açıklamada QSD’nin Rakka, Dera Zor ve Halep’in kuzeyindeki köyleri örgütlerden temizlemek için operasyonlara başlamak için hazır olduklarını belirtti.

Telal Silo, “Şedadê’yi  kurtardıkları gibi Dêra Zor, Rakka ve Menbic’i IŞİD ve diğer örgütlerden kurtaracaklarını, Menbiç Askeri Meclisi ve Rûsipiler Meclisi ile ilişkili olduklarını vurguladığı açıklaması ile Menbiç operasyonunun çok yakında başlayacağını dile getirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ