Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

ABD, Kürdistan Bölgesi’ni Korumaya Alıyor

ABD, Kürdistan Bölgesi’ni Korumaya Alıyor
  • 01 Ekim 2017 - 11:53
  • 7.728 kez okundu

ABD, Kürdistan Bölgesine asker, silah ve cephane sevkiyatını son 3 günde artırdı. ABD’liler bu sevkiyatı, Irak Ordusu ve Haşdi Şabi birliklerinin Kürdistan Bölgesine olası bir operasyonuna hazırlık olarak değerlendiriliyor.

ABD, Kürdistan Bölgesine korumaya hazırlanıyor. ABD, 25 Eylül’de Bağımsızlık referandumuna giden Kürdistan Bölgesine yönelik Irak-Türkiye, İran-Irak ortak operasyonuna karşı hazırlıklarını artırdı. Mahmur, Zaho, Zemmar, Kerkük ve Kesik bölgelerine asker, cephane ve zırhlı sevk eden Pentagon, Harir ve Hewler üslerine ise füze, helikopter ve insansız hava aracı (İHA) yüklü konteynerler gönderdiği iddia edildi.

İHA’lar sürekli uçuyor

ABD ordusu Erbil ve Soran civarındaki Hewler ve Harir’e TIR’lar dolusu cephane ve mühimmat istifliyor. Gönderilen silahlar arasında tanksavar ve uçaksavarların yanında füze ve helikopter bile olduğu öne sürülüyor.. Bunlara ek olarak Pentagon, bölgeye üzerinde roket de taşıyabilen insansız ‘Predator’ araçlarından da bol miktarda sevk etti. Kürdistan Bölgesine yönelik bir harekât ihtimaline karşı ABD’ye ait İHA’lar da sürekli gözlem uçuşu yapıp istihbarat topluyor.

ABD, Kürdistan Bölgesinin referandum kararı almasından sonra Bölgede 3 bin 700 olan asker sayısını son sevkiyatlarla 3 katına çıkarılarak 10 bine çıkardı. Bölgede sıkça konuşulmaya başlayan bir diğer iddia ise, ABD’li askerlerin, Türkiye ve İran sınırlarını Peşmergelerle birlikte koruyacak olması.

(nerinaazad)

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ