Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

ABD: Kürdistan Halkının İradesine Saygı Duyuyoruz

ABD: Kürdistan Halkının İradesine Saygı Duyuyoruz
  • 09 Temmuz 2017 - 12:27
  • 537 kez okundu
ABD’nin IŞİD’le mücadelede özel temsilcisi Brett McGurk, bağımsızlık referandumu konusunda Kürdistan halkının talebine saygı duyduklarını belirtti.

Hükümet resmi sayfasında yer alan açıklamaya göre Başbakan Neçirvan Barzani, ABD IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’u Erbil’deki Başbakanlık Konutundaki makamında kabul etti.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, McGurk’ün, IŞİD’le mücadelede Peşmergenin kahramanlığına vurgu yaptığı ve Musul’un kontrolü operasyonunda Irak ordusuyla olan işbirliğini önemli bulduklarını vurguladığı kaydedildi. Erbil ile Bağdat arasında bütün sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyleyen McGurk, bu konuda ülkesinin desteğini bildirdi.

Kürdistan’nın bağımsızlık referandumuna ilişkin ise McGurk, her ne kadar ABD’nin referandumun zamanlaması konusunda Kürdistan yönetimi ile aynı görüşte olmasa da, Kürdistan halkının iradesine her daim saygı duyduklarını sözlerine ekledi.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ise Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge Güçleri’ne yardımlarından ötürü ABD hükümetine teşekkür ederek, Bağdat ile sorunların derinleşmesine izin vermeyeceklerini ve müzakerelere hazır olduklarını ifade etti.

Referandumun Kürdistan halkının meşru bir hakkı olduğunu belirten Başbakan Neçirvan Barzani, bu uğurda Kürdistan halkının muazzam bir mücadele ve büyük bedeller ödediğini hatırlattı.

(Nerina Azad)

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ