Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

ABD: Ortadoğu Barışının Kilit İsmi Barzani Olacaktır

ABD: Ortadoğu Barışının Kilit İsmi Barzani Olacaktır
  • 23 Ekim 2016 - 18:26
  • 1.337 kez okundu

Başkan Mesut Barzani ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve beraberindeki heyeti Erbil’deki başkanlık konutunda kabul etti.

Başkanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada tarafların görüşme sırasında devam eden Musul’u kurtarma operasyonu, IŞİD sonrası bölgenin durumu, savaş cephelerindeki son gelişmeler ile Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu arasındaki koordinasyon ve iş birliğini ele aldıkları ifade edildi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter,Kürdistan ile ABD arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekerek, ”Peşmerge Güçleri tüm dünyanın onurudur. ABD, Kürdistan halkıyla dostluğu ve Peşmerge’nin başarısından büyük onur duyuyor” dedi.

Açıklamada Carter’ın, cephelerdeki başarı ve Musul’u kurtarma operasyonunun başlamasından dolayı Barzani’ye teşekkür ettiği, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasındaki dayanışmadan memnuniyet duyduğu kaydedildi.

IŞİD ile çatışmalarda Şehit düşen Peşmergeler’den dolayı Başkan Barzani’ye başsağlığı mesajlarını ileten Carter, “Irak hükümeti ve Kürdistan bölgesi arasındaki anlaşmanın uygulanmasından dolayı bu başarılar elde ediliyor. Bu Kürdistan, ABD ve tüm dünyanın başarısıdır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, görüşmenin bir diğer bölümünde Carter’ın ABD’nin Peşmerge güçlerine desteği ve lojistik yardımlarının devam edeceğini teyit ettiği, IŞİD sonrası süreçte bölgeye barış ve istikrarın gelmesinde Başkan Barzani’nin önemli bir rol oynayacağına değindiği bildirildi.

Başkan Mesud Barzani ise, Musul operasyonunun asker ve siyasi sonuçlarının önemine değinerek,” Musul’un IŞİD’den kurtrılması sadece Irak ve Kürdistan için değil, tüm bölge halkları ve dünya için de çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani, Musul’un kurtarılması kadar IŞİD sonrası süreçte kentin tüm bileşenlerininin haklarının korunacağı ve yönetime dahil edileceği bir sisteme ihtiyaç olduğunu yineledi.

Carter ve Barzani görüşmesinde Başbakan Neçirvan Barzani, Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Dışişleri Sorumlusu Felah Mustafa ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayinin de hazır bulunduğu belirtildi.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ