Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

ABD ve YPG, Rakka Operasyonu İçin Anlaştı İddiası

ABD ve YPG, Rakka Operasyonu İçin Anlaştı İddiası
  • 01 Kasım 2016 - 22:16
  • 1.485 kez okundu

YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve ABD’nin, Rakka Operasyonu’na ilişkin bazı konularda anlaşmaya vardığı ileri sürüldü.

BasNews’te Narîn Kobanê imzasıyla adının açıklanmasını istemeyen bir QSD yetkilisine dayandırılarak verilen habere göre, ABD’nin, YPG ve QSD içerisindeki Arap güçlerinin Rakka Operasyonu’nda ‘temel güç’ olarak yer almasını istediği belirtiliyor.

‘Arap güçleri,’‘Siwari el Rakka’ ismiyle  katılacak’

Rakka Operasyonu’na Koalisyon’un da destek vereceğini belirten QSD yetkilisi, operasyona Rakka’daki Arap aşiretlerinin askeri güçlerinin de katılacağını kaydetti.

QSD yetkilisi, Rakka Operasyonu’na katılacak Arap güçlerinin Rakka Devrimcileri (Siwari el Rakka) ismiyle operasyonda yer alacağını belirtiyor.

‘YPG, Rakka’nın merkezine girmeyecek’

Söz konusu QSD yetkilisinin BasNews’e aktardığına göre, QSD içerisindeki Arap birlikler ve Arap aşiretlerinin askeri güçleri Rakka’nın merkezine girecek. Ancak tıpkı Musul Operasyonu’nda Peşmerge’nin merkeze girmemesi gibi YPG’nin de Rakka merkeze girmeyeceği bildiriliyor.

YPG’nin, operasyon ardından daha önceki sınırlarına çekileceği, Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesi sonrası kentte kurulacak siyasi idareye dahil olmayacağı belirtiliyor. Rakka’nın IŞİD’den sonraki sürecine sadece operasyona katılan Arap güçleri dahil olabilecek.

‘YPG, Türkiye’nin Kürd kantonlarını kabullenmesini istiyor’

YPG’nin Rakka operasyonuna katılmasına karşılık ABD’den Türkiye’nin, PYD’nin elindeki bölgeye saldırmaması ve aşamalı olarak kantonları kabullenmesini istediğini kaydetti.

ABD’nin Irak’taki Askeri Kuvvetler Komutanı General Stephen Townsend geçtiğimiz gün IŞİD’in kontrol ettiği Suriye’nin Rakka kentini kuşatmak için yapılacak operasyona YPG’nin öncülük yaptığı Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) katılacağını açıklamıştı.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim ise Rakka’nın kurtarılmasının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirttmişti.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ