Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

ABD’den Ankara’ya PYD Önerisi

ABD’den Ankara’ya PYD Önerisi
  • 09 Mayıs 2016 - 18:21
  • 4.394 kez okundu

ABD, Azez ve Cerablus hattını YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne vermek için Türkiyeyi’i iknaya çalışıyor. Bu anlamda yeni bir plan sunanan ABD Türkiye’nin de onay verdiği örgüt ve komutanlar da SDG güçleri içinde yer alsın diyerek Türkiye’yi iknaya çalışıyor.

Batı Kürdistan’ı IŞİD’den temizlemek için Türkiye’nin de desteklediği muhaliflere hava operasyonları ve malzemeyle yardım eden ABD, ilerleme kaydedilemediğini belirterek bunun yerine Ekim ayında YPG’nin öncülüğünde kurulan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) desteği artırmayı planlıyor. Ancak bu eğilime PYD’nin Batı Kürdistan’da daha fazla toprak kazanmasını kesinlikle istemeyen Ankara itiraz ediyor.

Al Jazeera’dan Ece Göksedef’in haberine göre, ABD, Ankara’nın itirazı karşısında yeni bir öneride bulundu. Buna göre, Türkiye sınırındaki 98 kilometre uzunluğunda, yaklaşık 50 kilometre derinliğindeki alanın tümü SDG tarafından IŞİD’den temizlenecek ve ardından kontrol SDG’de olacak. Ancak bu süreç başlatılmadan önce SDG içinde önemli pozisyonlarda bulunan komutanlar değişecek, yeni komutanlar Ankara’nın belirleyeceği, ABD’nin de kabul edeceği isimlerden belirlenecek.

ABD sadece komutan değişimi değil; SDG içine daha fazla Arap ve Türkmen grubun eklenmesini de önerdi. Yine Ankara’nın belirleyeceği ve ABD’nin onayından geçen gruplar, SDG içinde Ankara’nın itiraz ettiği dengeyi de değiştirmiş olacak.

Ankara, Fırat’ın batısında PYD kontrolünü kesinlikle reddediyor ve bunun kırmızı çizgisi olduğunu söylüyor. ABD ile neredeyse 2 yıldır bu anlaşmazlık sürüyor.

Çobanbey düşünce ABD’nin planı yön değiştirdi

ABD, birkaç hafta önce getirdiği formülde, IŞİD bölgesi temizlendikten sonra Türkiye sınırının tamamında yaklaşık 20 kilometre derinliğe kadar Ankara’nın desteklediği ılımlı muhalif grupların hâkim olmasını, daha güneyde ise Afrin ve Kobani’yi birbirine bağlayan bir SDG koridoru oluşturulmasını istemişti.

Ancak bu formül tartışılırken Türkiye’nin de desteğiyle sınırdaki Çobanbey’i IŞİD’in elinden alan muhalifler, dört gün sonra kasabayı kaybedip başka bir ilerleme sağlayamayınca, Washington SDG’ye odaklanmaya karar verdi. SDG’nin kısmen de olsa yeniden dizayn edilmesinde Ankara’nın da söz sahibi olmasıyla sorunu çözmeye çalışan Washington, katılacak yeni grupların SDG çatısı altında Türkiye sınırındaki kilit noktalara yerleştirilmesini öngörüyor. YPG’nin sınıra yaklaşmaması formülüyle Ankara’yı ikna etmeye çalışıyor.

Washington her ne kadar planda ısrarcı olsa da birkaç haftadır süren görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmadı. Ankara, PYD’ye yönelik tutumunu değiştirmedi. Ankara görüşmeler sırasında, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması kararlılığını da tekrarlıyor.

Muhalifler: ABD’ye güvenmiyoruz

Tartışmalar sürerken muhaliflerden de “ABD’ye güvenmiyoruz” açıklaması geldi. Cenevre görüşmeleri sırasında, 2 Mayıs’ta Al Jazeera’ye Riyad’dan canlı bağlanan muhaliflerin Müzakere Heyeti Başkanı Esad Zubi, ABD’ye güvenmediklerini ve Suriye’yi bölmek için planlar yapıldığını söyledi.

ABD’nin muhaliflere desteğinin bir yalan olduğunu savunan Zubi, ABD’yi, muhaliflerin yanında durduğunu iddia ederek kendilerinin zafiyetlerini tespit etmekle, sonra da bu zafiyeti kendilerinin aleyhine kullanmakla suçladı.

YPG gerginliği

Türkiye ile ABD ilişkileri, ABD’nin YPG’ye verdiği destekten dolayı bir süredir gergin.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Ekim 2014’te YPG’yi “terör örgütü” olarak görmediklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Türkiye’den tepki gelmişti.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ