Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

ABD’den Bağdat’a ‘Kürdistan havalimanları’ baskısı

ABD’den Bağdat’a ‘Kürdistan havalimanları’ baskısı
  • 22 Kasım 2017 - 10:29
  • 861 kez okundu
ABD Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert taraflar arasında diyalog istediklerini belirterek, Kürdistan Bölgesi havalimanlarının yeniden açılması için baskılarının sürdüğünü söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Erbil ile Bağdat arasında diyalog oluşması için çalışmalara devam ediyoruz dedi. Sözcü Kürdistan havalimanları için ise baskı yapmaya devam edeceklerini belirtti.

ABD Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü’nün basın basın toplantısında yaptığı açıklamanın ilgili kısmı şöyle;

Özel bir heyetin belirlenmesi gerektiğini duyduk elbette ancak bize göre bu kendi içlerinde çözmeleri gereken bir sorun. Erbil ile Bağdat arasında çalışılmalı. ABD’den özel bir heyet belirlenmesi gerektiğini düşünmüyoruz. Kürtlerle ve merkezi Irak hükümetiyle yakın ilişkilerimiz var. Diyalog oluşması için çalışmaya devam ediyoruz ancak özel bir heyet belirlenmesi gerektiğini düşünmüyoruz.

Bendeki son bilgilere göre havalimanlarının açılması için baskı yapmaya devam edeceğimizdir

Şüphesiz Erbil ile Bağdat arasında diyaloğun başlaması için birçok görüşmemiz oldu. Brett McGurk sanırım geçtiğimiz haftasonu hem Erbil’de Başbakan Barzani’yle hem de Bağdat’ta Başbakan Abadi’yle görüştü. Bakan Tillerson da geçtiğimiz haftasonu Barzani ve Abadi’yle telefonda görüştü. Dolayısıyla Irak’ta gelişme kaydedilmesi için üst düzeyde destek veriyoruz. Yapabileceğimiz başka şeyler var mı bilemiyorum. Ancak iki hükümetten oturup sorunlarını diyalogla çözmelerini istiyoruz.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ