Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

ABD’den DSG’ye 200 TIR’lık Yeni Silah Sevkiyatı!

ABD’den DSG’ye 200 TIR’lık Yeni Silah Sevkiyatı!
  • 28 Kasım 2017 - 19:33
  • 965 kez okundu
Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından yapılan açıklama da, dün ABD’nin kendilerine TIR’lar dolusu ağır silah ile zırhlı araç gönderdiği belirtildi.

DGS kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında DGS’ye ağır silahlar ile zırhlı araçlar göndermeye devam ediyor. Sputnik’e konuşan DSG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus, ABD’nin dün kendilerine yüzlerce tırla ağır silah gönderdiğini söyledi. Yunus, ABD’nin kendilerine verdiği silah yardımını kesmediğini ve bu konuda çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

DSG Dış İlişkiler Sorumlusu şöyle konuştu: ”ABD ile öncülük ettiği koalisyon güçleri bize halen silah yardımında bulunuyor. Türkiye’den gelen ‘ABD, DSG’ye silah yardımını kesti’ açıklamaları doğru değildir. Bu açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. ABD, daha dün bize yüzlerce TIR’la silah gönderdi. Silahlarla dolup taşan TIR’lar Qamışlo’dan Deyr er Zor’a geldi. Yani bizim şimdi IŞİD’e karşı operasyon yaptığımız yere geldi. ABD ile koalisyon güçleri, DSG’ye desteklerini sürdürüyor.”

Hatta Yunus ABD ile ilişkilerin daha da güçlenmesi beklentisini ifade etti: ”ABD şimdiye kadar bize silah desteğini keseceği konusunda da bir şey demedi. Tam aksine, Amerikan kuvvetleri, bizle olan ilişkilerini daha da güçlendireceklerini söylüyor. ABD, DSG güçlerine verdiği desteği artıracaktır. Stratejisi o yöndedir. Biz de ilişkilerin iyi olmasını umut ediyoruz. Daha fazla silahın gelmesini istiyoruz.”

DSG’den bir yetkili de ABD’nin Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini söyleyerek şöyle devam etti:” ABD, Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bize zırhlıaraçlar ile ağır silahları 200 tırla gönderdi. Bize gönderilenler içinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer silahlar var. Silahlar ve zırhlı araçlar Kürdistan bölgesinden karayoluyla Semelka Sınır Kapısı’ndan sokuldu. Oradan da tırlarla Dery er Zor kentinin doğusunda IŞİD’den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. ”

ABD’nin kendilerine verdiği silah yardımını kesmediğini vurgulayan yetkili, şunları söyledi:” Türkiye’nin ‘ABD’nin YPG’ye silah desteği kesildi’ açıklamaları doğru değildir. ABD ve koalisyon güçleriyle her gün görüşüyoruz, bize silah yardımının kesilmesi konusunda bir şey söylemediler. Deyr er Zor bölgesinde halen IŞİD unsurları var. Deyr er Zor operasyonu daha devam ediyor ve silahlar daha da gelecek.”

ABD, bugüne dek DSG’ye 2100 TIR’la ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ