Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

ABD’den Musul Açıklaması

ABD’den Musul Açıklaması
  • 11 Temmuz 2017 - 00:17
  • 441 kez okundu

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Irak ordusu ve halkı ile Kürt Peşmerge Güçleri bu zaferi elde etmede gösterdiği fedakârlığı takdir ediyoruz ve bu operasyonda hayatını kaybedenler için taziye dileklerimizi iletiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 Tillerson, Musul’un IŞİD’den kurtarılması dolayısıyla Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi tebrik ederek Musul zaferinin örgütle küresel mücadelede önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

Musul’da başta Atabey Nureddin Zengi Camisi olmak üzere birçok tarihi esere terör örgütü  IŞİD tarafından zarar verildiğine işaret eden Tillerson, ABD ve koalisyonun, kurtarılan alanların istikrara kavuşması ve insanların evlerine geri dönmesi için BM ve Irak hükümetinin yanında olacağını vurguladı.

Musul Haziran 2014’te IŞİD’ın eline geçmişti. Üç yılı aşkın bir süre örgütün elinde bulunan kente yönelik operasyon ABD’nin desteğiyle Kürdistan Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu tarafından 17 Ekim 2016’da başlatılmıştı.

Yaklaşık 100 günlük bir şehir savaşından sonra ocak ayının sonlarına doğru Musul’un doğu yakası IŞİD’den temizlenmişti. Batı Musul’a yönelik 19 Şubat’ta başlatılan operasyon ise 141 gün sonra tamamlanmış oldu.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ