Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

ABD’den Rakka ve QSD’nin Konumu Açıklaması

ABD’den Rakka ve QSD’nin Konumu Açıklaması
  • 08 Kasım 2016 - 10:31
  • 1.665 kez okundu
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük bilgilendirme toplantısında Rakka operasyonu ve SDG’nin operasyon konumuna ilişkin açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük bilgilendirme toplantısında IŞİD’in Suriye’deki başkenti konumunda bulunan Rakka’nın IŞİD’den alınması operasyonuna ilişkin konuştu.

Sözcü Toner, Kürt güçlerinin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçlerinin (QSD) karadan ilerleyeceğini ve koalisyon güçlerinin hava desteği vereceğini belirterek, “Bunu diğer müttefikleri ve özellikle Türkiye’yle yakın temas halinde yaptıklarını” vurguladı.

“Rakka’nın IŞİD’den kurtarılmasının ardından QSD’nin şehirden ayrılıp ayrılmayacağı” şeklindeki soru üzerine Toner, şunları dile getirdi:

“QSD içerisinde Kürt gruplar da bulunuyor. Bazıları ise Arap ve bir çoğu Rakka civarından. Rakka’nın kurtarılması konusunda QSD içinde bulunan gruplar ve Türkiye dahil olmak üzere müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz. QSD karada etkin bir güç. Suriye’de bazı bölgelerin IŞİD’den kurtarılması noktasında etkin oldular. Yerel güçlerinde bu anlamda etkin olduğunu düşünüyoruz. Rakka’nın kurtarıldıktan sonra hızlı bir şekilde hükümetin kurulması ihtiyacını konuştuk. Bunu daha önce Suriye’nin Kuzey bölgesinde de özellikle Münbiç ve diğer bölgelerde yapmıştık. Yerel halktan oluşan bir hükümeti kurmak önemli.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ