Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

ABD’den Türkiye’nin Afrin Cevabı İçin Açıklama

ABD’den Türkiye’nin Afrin Cevabı İçin Açıklama
  • 30 Haziran 2017 - 00:58
  • 3.179 kez okundu
ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Ablay Ryan Dillon, YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçlerini (QSD) Rakka operasyonundan alıkoyacak her müdahaleden kaygı duyduklarını söyledi.

Albay Dillon, video konferans yöntemiyle bağlandığı ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) Irak ve Suriye’de IŞİD’a karşı yürütülen operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin, Afrin bölgesindeki YPG mevzilerini top atışına tutmasıyla ilgili bir soru üzerine Albay Dillon, Rakka’da IŞİD’e karşı verdikleri mücadelede dikkatlerinin dağılmasını istemediklerini söyledi. Afrin bölgesinin ABD’nin operasyon alanıyla çok ilişkili olmadığını da hatırlatan sözcü, Rakka operasyonun üçüncü haftasında olduklarını ve bütün kuvvetlerin oraya odaklanması gerektiğini söyledi.

Dillon, Rakka’dan dikkatleri çevirecek veya caydıracak her şeyden kaygılıyız. Dolayısıyla eğer Rakka savaşında olan QSD odağını başka bir yere çevirirse, bu onların IŞİD ile savaşmadığını gösterir. Bu durumun ortaya çıkmasından kaygılıyız. Bunun nereden geldiği ve kimin sebep olduğu önemli değil.”

Türkiye’nin örgütle mücadele etmeye devam etmesi durumunda ABD’nin bir müdahalesinin olup olmayacağına yönelik bir soruya ise Dillon, “Oraya varmayacağız. Bu konuda spekülasyonda bulunmak istemiyorum. Ortağımız QSD’yi Rakka’da ve belki de başka yerlerde IŞİD’e karşı destekleyeceğiz.” dedi.

Albay Dillon, Musul’un tamamen IŞİD’den temizlenmesi için geçen yil ekim ayında başlatılan operasyonun önümüzdeki günlerde başarıyla tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Dillon, şafak operasyonu ile geçen hafta IŞİD tarafından havaya uçurulan El Nuri Camisi ve çevresinin terör örgütünden kurtarıldığını ve şu anda Musul’da IŞİD’ın elinde 1 kilometrekareden az bir alanının kaldığını kaydetti ve “Bugün Irak’taki savaş medyasında da gördük, duyurunun yapılmasına haftalardan ziyade günler kaldı.” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ