Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

ABD’den ‘YPG Armalı Üniforma’ Açıklaması

ABD’den ‘YPG Armalı Üniforma’ Açıklaması
  • 26 Mayıs 2016 - 23:57
  • 1.789 kez okundu

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye’de bulunan Amerikan askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili yorumda bulunmayı reddederek, askerlerinin geçmişte de ortaklarının simgelerini taşıdığını söyledi.

Bakanlık’taki basın brifinginde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cook, YPG’nin, Rakka’nın IŞİD’den geri alınması için başlattığı taarruzda ABD askerlerinin YPG simgeleriyle yer aldığını gösteren fotoğraflara ilişkin herhangi bir yorumda bulunmayacağını ifade etti.

Cook, operasyonların güvenliği açısından askerlerinin bulunduğu noktaları açıklamayacaklarını belirterek, şunları ifade etti: “Askerlerin IŞİD’e karşı savaşan güçlere danışmanlık ve yardım görevi bulunuyor. Askerler desteklerini, becerilerini ve kabiliyetlerini bu güçlerin etkinliğini geliştirmek için sunuyorlar. Askerlerimiz ön safta yer almıyor, bu savaşa öncülük etmiyor.”Israrlı sorular üzerine, “Özel operasyon kuvvetleri geçmişte de bazı ortaklarının simgeleri ve kimliklerini belirten işaretleri üzerlerinde taşımıştı” diyen Cook, Rakka’daki operasyona ilişkin ise kentin kuzeyinde bir hareketliliğin görüldüğünü söyledi. Üç köyün IŞİD’in elinden kurtarıldığını bildiklerini anlatan Cook, Rakka’nın kontrolünün sağlanmasına yönelik kararlılığı gördüklerini vurguladı.

TONER: YARDIM ETMEK SİLAH SAĞLAMA ANLAMINA GELMEZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da Amerikan askerlerinin kollarında PYD/YPG simgeleri taşıyan üniforma giyerken gösteren fotoğraflar hakkında Savunma Bakanlığı’nın yorum yapabileceğini söyledi.

Toner, “Sadece şunu söyleyebilirim. Özel operasyon kuvvetlerinin Suriye Demokratik Güçleri ile koordinasyon halinde savaş alanındaki danışmanlık ve yardım rolü çerçevesinde Suriye’nin kuzeyinde bulunacağını birkaç hafta önce belirtmiştik” diye konuştu.YPG’nin ABD’den silah yardımı aldıklarına dair açıklamaları hatırlatılan Toner, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde yardım ve danışmanlık rolü üstlendiğini yineledi. Toner, “Yardım etmek, özellikle silah sağlama anlamına gelmez” dedi.

Toner, YPG’nin Amerikan yapımı ağır silahlar kullandığına ilişkin bir soru üzerine ise, “Maalesef ele geçirilmiş çok sayıda ekipman savaş alanında kullanılıyor. Bunların nereden geldiğini, kaynağının ne olduğunu söyleyebilmemiz imkansız. Bu konu hakkında kesin bir şey yok” ifadelerini kullandı.

sputnik

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ