Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

ABD’den YPG’ye Girê Spî Garantisi

ABD’den YPG’ye Girê Spî Garantisi
  • 24 Eylül 2016 - 01:13
  • 3.832 kez okundu

YPG’nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), ABD’den, Türkiye’nin Grê Spî’ye girmeyeceğine dair garanti aldığı ileri sürüldü.

YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD) bir yetkilinin BasNews’e  aktardığına göre, Rojava’nın Grê Spî (Tel Abyad) kasabasının  5  km batısındaki Yabsa Köyü’nde ABD’li askeri bir heyet ile  QSD yetkilileri bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD’den QSD’ye ‘İzin vermeyiz’ garantisi

Adının açıklanmasını istemeyen QSD yetkilisi, görüşmede; Türkiye’nin Rojava’ya yönelik tehdit içerikli açıklamaları, Cerablus operasyonu ve Halep’in doğusundaki Bab kasabasına Türkiye askerlerinin girme hazırlığı konularının ele alındığını söyledi.

QSD yetkilisi, söz konusu görüşmede ABD heyetinin QSD yetkililerine; ‘Türkiye’nin, Fırat’ın doğusu (Grê Spî) ve batısına (Menbic) girmesine izin vermeyeceğiz’ garantisi verdiğini ileri sürdü.

‘Türkiye’nin 4 aşamalı planı var’

Öte yandan QSD kaynakları daha önce Türkiye’nin ‘Cerablus Operasyonu’ adı altında 4 aşamalı bir planının olduğunu ve buna yönelik  kaygılarını ABD’ye aktardıklarını açıklamıştı.

QSD yetkilelerinin BasNews’e aktardığına göre Türkiye, Suriye topraklarında 4 aşamadan oluşan bir planı gerçekleştirecek.

QSD yetkililerine göre planın aşamaları şöyle:

Birinci aşamada; Suriye’de kendi sınırlarında bir Kürd oluşumunun önüne geçmek. Bunun için Cerablus ve Minbic-Bab hattını kontrol etmek ve QSD güçlerinin Fırat’ın doğusuna geçmesi için baskı uygulamak

İkinci aşamada; Cizîr ve Kobanê kantonları arasındaki Grê Spî (Kobanê’nin 70 km doğusunda ) kasabasını kontrol ederek, iki kantonun bağlantısını koparmak.

Üçüncü aşamada; Kobanê Rif’i olarak adlandırılan Arapların ağırlıkta yaşadığı Sirrin ve Şirux’a girerek, YPG’nin, Kobanê’nin güneyinde ilerlemesini engellemek.

Dördüncü aşamada; QSD kontrolündeki Arap bölgeleri Til Berad ve Şedadê girerek, Cizîr Kantonu’nu kuşatmaya almak.

‘ABD bayrakları Türkiye’ye mesajdı’

QSD yetkileleri söz konusu plana dair endişelerini ABD’ye illettiklerini belirtiyor. ABD’nin ise bu konuda QSD’nin endişe duymamasını buna izin verilmeyeceği garantisi verdiği kaydediliyor.

QSD yetkilisine göre; Türkiye’nin, Grê Spi’ye geçmesini önlemek amacıyla ABD bayrakları PYD karargahına asıldı ve ABD bununla Türkiye’ye ‘Bu bölgeler ABD’nin gözetiminde’ mesajı verildi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ