Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

ABD’li Üst Düzey Generalin Çok Gizli Rojava Ziyareti

ABD’li Üst Düzey Generalin Çok Gizli Rojava Ziyareti
  • 22 Mayıs 2016 - 01:35
  • 1.638 kez okundu

ABD’nin Ortadoğu ile ilgili üst düzey komutanlarından biri Cumartesi günü (bugün) Suriye’ye gizli bir ziyaret gerçekleştirerek IŞİD’e karşı savaşan Arap, Kürt ve diğer yerel savaşçılar arasında kurulmaya çalışılan uyumlu ittifakı birinci elden teftiş etti.

ABD Ordusu generallerinden, CENTCOM komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD’nin 2014 yılından bu yana Irak ve Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı yürüttüğü askeri kampanya boyunca Suriye’yi ziyaret eden en kıdemli askeri yetkili oldu.

General Votel Suriye’ye hava yoluyla geldi ve burada yaklaşık 11 saat geçirdi. Suriyeli Arap savaşçıları eğiten ABD askeri danışmanları ile bir araya gelen Votel, Suriye Demokratik Güçleri (QSD) liderleriyle de görüştü.

Votel’e Irak’tan hava yoluyla gerçekleşen bu ziyarette eşlik eden küçük bir grup gazeteci, ziyaret ile ilgili haberleri güvenlik gerekçesiyle, ancak Votel Suriye’den ayrıldıktan sonra ajanslara geçebildiler.

Votel, Suriyeli Arap savaşçılara basit askeri teknikler eğitimi veren Amerikalı askeri danışmanlar için bir ABD kampı olarak kullanılan ve buğday tarlalarıyla çevrili tozlu bir karakola iniş yaptı.

Burada, kendisiyle birlikte seyahat eden gazetecilerden ayrılan Votel kampa dönmeden önce Suriye’de bir çok gizli bölgeyi ziyaret etti.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre Votel’in gizlice ziyaret ettiği bölgeler arasında Kobanê de bulunuyor. Votel’in bu ziyareti kısa bir süre içerisinde başlayacak Menbiç operasyonu ile sonrasındaki ana hedef olan Rakka’nın IŞİD’in elinden kurtarılması operasyonu için hazırlıkların son aşamaya geldiğinin bir göstergesi olarak kabul edildi.

Votel’in Suriye’ye hava seyahati, Suriye’de yaklaşık 200 askeri danışmanı görevlendirmesine rağmen muhabere birliği bulundurmayan ABD güçleri tarafından gündüz vakti gerçekleştirilen ilk ziyaret.

Votel’in bu seyahatte hangi hava araçlarını kullandığının, tam olarak nerelerin ziyaret edildiğinin medyaya paylaşılması, gezi öncesi gazetecilere tebliğ edilen askeri kurallar gereği yasaklanmış durumda.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ