Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

ABD’nin, Türkiye’nin İthamlarına Tepkisi Sertleşiyor

ABD’nin, Türkiye’nin İthamlarına Tepkisi Sertleşiyor
  • 30 Temmuz 2016 - 22:12
  • 1.463 kez okundu

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Org. Joseph Votel’in açıklamasına üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı sert ifadeler, Beyaz Saray’ın tepkisine yol açtı.

“Her türlü spekülasyonu reddediyoruz” diye konuşan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, Başkan Barack Obama’nın “Bu spekülasyonun bu tarz beslenmesi, Türkiye’yle ilişkilerimizi etkiler. Şu anda Türkiye’yle yakın ilişki içindeyiz” dediğini söyledi.

Amerika’nın Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimini defalarca kınadığını hatırlatan Beyaz Saray Sözcüsü, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Defalarca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğimizi ifade ettik, Türkiye’de demokratik seçimle işbaşına gelen hükümete desteğimizi ifade ettik. Türkiye’deki demokratik kurumlara saygı, bizim için yol gösterici bir ilkedir,” diye konuştu.

Eric Schultz, “Amerika’nın bunun arkasında olduğu, müdahil olduğu ya da önceden haberdar olduğu yönündeki her türlü spekülasyon, Başkan Obama’nın da dediği gibi, tamamen asılsızdır” dedi.

Erdoğan ‘Darbecilerin yanında yer alıyorsun’ demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, Türkiye’deki muhataplarının hapse atıldığı ve Türkiye’deki gelişmelerin IŞİD’le mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyleyen ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel’in açıklamalarına sert tepki göstererek, generali ‘darbecilerin yanında yer almakla’ suçlamıştı.

Erdoğan, “Amerika’da önemli bir makamda olan general, ‘irtibatta olduğumuz komuta kademesinden içerde olanlar bulunduğunu görüyorum’ diyor. Bunu söylüyor. Buna karar vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Darbecilerin yanında yer alıyorsun, zaten darbeci senin ülkende” diye konuşmuştu.

‘Spekülasyonlar hiç yapıcı değil’

Doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine değinen Schultz, Erdoğan’ın iddialarının “tamamen yanlış olduğunu ve hiçbir kanıt bulunmadığını” söyledi. Schultz, “Başkan Obama Cuma günü yaptığı açıklamada, o sırada Amerika’nın müdahalesi olmadığını ve önceden haberdar olmadığını söyledi, bunun aksi yönündeki bir spekülasyon ‘asılsızdır’ dedi. Ayrıca Başkan, bu tarz spekülasyonların Türkiye’de görev yapan askerlerimizi tehlikeye attığını belirtti. Bundan dolayı bu yöndeki konuşmalar ve spekülasyonlar hiçbir şekilde yapıcı değil. Ayrıca doğru da değil” dedi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ