Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Abdullah Öcalan’ın Mesajı Diyarbakır’da Açıklandı

Abdullah Öcalan’ın Mesajı Diyarbakır’da Açıklandı
  • 12 Eylül 2016 - 14:37
  • 11.481 kez okundu

DBP Diyarbakır İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenlendi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen kardeşi Mehmet Öcalan,Diyarbakır’daki  açlık grevcileri ile birlikte saat 14.00’de DBPDiyarbakır İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi.

Dün İmralı’ya giderek PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Mazlum Dinç ile bu sabah geldiği Diyarbakır’da, Öcalan’la görüşülmesi talebiyle 8 gündür açlık grevinde olanlarla biraraya geldi.

DBP İl Örgütü binasında gerçekleşen görüşme sonrası Mehmet Öcalan ve açlık grevcileri saat 14.00’te Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklama yaptılar.

Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın “Eğer devlet hazırsa, iki adamını buraya gönderir, bu sorun ağır sorundur, projelerimiz hazırdır, altı ayda bu sorunu çözeriz” dediğini belirtti.

Mehmet Öcalan, “Sağlık durumu iyiydi, yarın bayram, kurban bayramıdır, bir ülkede günde 30-40 kişi ölüyorsa, bu bayram da bayram olamıyor, ama bu da ahlaki değildir. Bunun çözümü elimizdedir, çözebiliriz” dediğini söyledi.

Kürtçe ve Türkçe açıklama yapan Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın herkese selam ve saygılarını gönderdiğini söyledi.

Mehmet  Öcalan’ın konuşmasın detayları şöyle:

“Orada 2-3 arkadaşı vardı, ‘onlarla beraber çalışıyoruz’ dedi. ‘Tecrit devam ediyor, ama fiziksel olarak fazla sorumumuz yoktur, durumumuz eskisi gibi devam ediyor. O arkadaşlarla eskisi gibi temas ediyoruz, bizim projelerimiz vardır, eğer devlet bu projelere hazırsa, biz bu projeleri altı ayda bitirebiliriz.

Önceki süreci biz yok etmedik, benim yanıma gelen heyet dedi ki, 15 gün sonra gene geleceğiz, bu süreçte  en kısa zamanda çözeceğiz. Evet, Kürt sorunu ağır bir sorundur. 20 senelik değil, 150-200 senelik bir sorundur. Günde 30 insan ölüyor, eğer devlet samimi olsaydı bu kadar insan ölmezdi. Bu ülke bunu hak etmemiştir, vicdanlı insanlar bunu düşünmelidir.

Eğer devlet hazırsa, iki adamını buraya gönderir, bu sorun ağır sorundur, projelerimiz hazırdır, altı ayda bu sorunu çözeriz. Bu kör bir savaştır, kimsenin kimseyi yenemeyeceği bir savaştır. 30-40 senedir bu savaş devam ediyor, belki 80 sene daha devam edecek. Ölen insanlara yazıktır, artık bu kan gözyaşı dursun.

Çözüm tek taraflı olamıyor, en büyük taraf devlettir, devlet işaret ederse bu sorun çok uzun bir süre devam etmez, çözülür.

Sağlık durumu iyiydi, yarın bayram, kurban bayramıdır, bir ülkede günde 30-40 kişi ölüyorsa, bu bayram da bayram olamıyor, ama bu da ahlaki değildir. Bunun çözümü elimizdedir, çözebiliriz.”

Abdullah Öcalan’ın demokratik kurumlara, aydınlara, demokratlara, insani düşünen her kesime  Kürt sorunun çözümü için birleşme çağrısı yaptığı bildirildi.

Abdullah Öcalan’la görüşülmesi talebiyle açlık grevi yapanlar da bu gelişmeler üzerine açlık grevini sonlandırdıklarını açıkladı.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ