Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Afganlar Van’a Yerleştiriliyor İddiası

Afganlar Van’a Yerleştiriliyor İddiası
  • 23 Nisan 2017 - 12:47
  • 3.161 kez okundu

Van’a devlet kontrolünde getirilen binlerce Afgan, İHH Van Şubesinin desteğiyle ilk olarak çeşitli oteller ve büyükşehir belediyesi kayyumunun verdiği yemeğin ardından Van’a yerleştirilmeye başlandığı iddia edildi.

VAN – vanhaberdar’in iddiasına göre Van’a Suriyelilerin ardından şimdi Afganlar yerleştiriliyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın geçen ay yaptığı İran’da bekleyen 3 milyon mültecinin Türkiye’ye gelmek istediği şeklindeki açıklamalarının ardından ilk olarak İran’dan gelen 150 civarında Afgan’ın Van’a yerleştirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Afganlar önce oteller ve spor salonlarına yerleştirilirken İHH Van Şubesi de bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. İHH Van yetkilisi İbrahim Çinkılıç, Afganlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

1982 YILINDA EVREN DE AFGANLARI VAN’A YERLEŞTİRMİŞTİ

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in 1982 yılında kabul ettiği 1150 Kırgız, Türk uçaklarıyla başlarında hanları Rahmankul Han ile birlikte Adana’ya getirildikten sonra Malatya ve Van’ın değişik yerlerine dağıtılmış son olarak 1983’te dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından da Van’ın Erciş ilçesi Altındere Mahallesinde inşa edilen konutlara yerleştirilmişlerdi.

Erciş’e yerleştirilen Afganlara daha sonra silah verilmiş ve korucu olmaları sağlanmıştı.  İlk olarak 150 kişi ile Van’a gelen Afgan mülteci sayısının önümüzde ki günlerde 75 bini bulacağı iddia ediliyor.

Kaynak: vanhaberdar

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ