Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

AGİT’ten ‘Mühürsüz Pusula’ Açıklaması

AGİT’ten ‘Mühürsüz Pusula’ Açıklaması
  • 17 Nisan 2017 - 16:52
  • 1.241 kez okundu

Avrupalı gözlemcilerin referandum ön raporu: Referandum adil koşullarda yapılmadı. YSK’nın mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararı yasayla çelişiyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), referandum sonuçlarına ilişkin beklenen basın toplantısını düzenledi. Oylama süreci hakkında bir dizi eleştiri getiren gözlemciler, “Referandum adil koşullarda yapılmadı” dedi;  YSK’nın son anda mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararını eleştirdi. Gözlemciler, “Referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi” ifadesini kullandı.

‘YSK ÖNEMLİ BİR GÜVENCEYİ ORTADAN KALDIRDI’

AGİT gözlemcileri, mühürsüz zarfların geçerli sayılmasının ‘yasayla çeliştiğini’ belirtti; bu kararla sonuçlara dair önemli bir güvencenin ortadan kaldırıldığı tespiti yapıldı.

18 MADDENİN TEK SORUDA ONAYLANMASINA ELEŞTİRİ

Gözlemciler 18 anayasa maddesi değişikliğinin ayrı ayrı oylanmak yerine seçmene tek bir soruyla sorulmasını da eleştirdi.

‘EVLERİNİ TERK EDENLERİN BAZILARI OY VEREMEDİ’

Açıklamada, Türkiye’de ‘OHAL kapsamında temel özgürlüklerin ihlal edildiği, binlerce vatandaşın olumsuz etkilendiği’ belirtilirken, geçen yıl Güneydoğu’da evlerini terk etmek zorunda bırakılan seçmenlerin oy vermekte zorlandığına ve bazılarının oy veremediğine de dikkat çekildi.

‘SANDIK BAŞI TEMSİLLERİ DE ADİL DEĞİLDİ’

Açıklamada, siyasi partilerin sandık başındaki temsillerinin de adil olmadığı belirtildi.

ABD BU AÇIKLAMAYI BEKLİYORDU

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarına ilişkin açıklama yapmak için AGİT’in ilk bulgularına ilişkin bu raporunu beklediklerini açıklamıştı. Bakanlığın bir sözcüsü Amerika’nın Sesi’ne e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki referandum oylamasının neticesini takip ediyoruz. Sonuçlar doğrulanana ve AGİT’in ilk bulgularına ilişkin raporu yayınlanana kadar yorum yapmaktan kaçınacağız” ifadesini kullanmıştı.

CHP: AGİT KENDİ İŞİNE BAKSIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise AGİT’le ilgili bir soruya, “AGİT kendi işini yapsın. Biz kendi işimizi yapacağız” yanıtını vermişti.

ESAS RAPOR DAHA SONRA

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden 23 parlamenter ve görevlinin yanı sıra AGİT/DKİHB’den 40 uzun dönemli gözlemci ve 63 uzman görevli olmak üzere 26 ülkeden gözlemcinin tespitlerinin bulunduğu esas rapor daha sonra açıklanacak.

DUVAR

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ