Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Ahmet Türk Siyasi İktidarı Uyardı

Ahmet Türk Siyasi İktidarı Uyardı
  • 30 Temmuz 2016 - 17:20
  • 3.362 kez okundu

 Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, darbe girişimini fırsat bilerek Kürtleri ve diğer demokrasi güçlerini susturmaya yönelen AKP’yi uyardı. “Hükümet ve hükümetin talimat aldığı Cumhurbaşkanı bilsin ki muhalefeti, demokrasiyi ortadan kaldırarak herkesi sindirerek demokratik bir geleceği oluşturamazsınız. Yarın daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalırsınız” diyen Türk, bugün yaşananların yeni bir barış sürecinin başlatılması için fırsat olduğunu vurgulayarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı işaret etti.
MARDİN -Mardin’de DBP Artuklu İlçe Örgütü’nün 1’inci Olağan Kongresi’ne katılan siyasetçiler önemli mesajlar verdi. Gerçekleştirilen kongreye HDP Mardin milletvekilleri Gülser Yıldırım ve Mithat Sancar, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP ve DBP’li yöneticiler ile kentin ilçe ve belde belediye eşbaşkanlarının yanı sıra kimi sivil toplum örgütü temsilcileri ve partililer katıldı. Kongre toplantısı gergin başladı. Polisin, özyönetim direnişlerinde hayatını kaybeden Kürt siyasetçiler Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar ve Mehmet Tunç’un salona asılan posterlerine el koyması gerginliğe yol açtı.

Yaşanan bu olayın ardından başlayan kongrenin açılış konuşmasını DBP Mardin İl Eş Başkanı Ömer Öcalan yaptı.

Yaşanan darbe girişimi üzerinde duran Öcalan, Kürt halkına yönelik soykırım saldırılarına girişenlerin gelinen noktada kendi kendilerine saldırıda bulunur hale geldiğini ifade etti. Ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride dikkat çeken Ömer Öcalan, Kürt halkının PKK lideri üzerindeki esareti asla kabul etmeyeceğinin altını çizerek, tecridin bir an önce sonlandırılmasını istedi.

Onun ardından sahneye konuşmasını yapmak üzere Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk davet edildi.

Türk: Barış ve demokrasiyi kabullenmeyenler halklar arasına savaşı yerleştirdi

Kürt halkının beraber yaşadığı tüm halklarla her zaman barış ve demokrasi içinde yaşadığını dile getirerek sözlerine başlayan Türk, barış ve demokrasiyi kabullenmeyen güçlerin ise halklar arasına savaşı yerleştirdiğini kaydetti.
Kürt halkına yönelik sürdürülen savaş konsepti ile Türkiye halklarına da zarar verildiğini dile getiren Türk, 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekerek şunları söyledi: “İşte sizler özgürlükleri kısıtlayıp Kürt halkını potansiyel bir suçlu olarak gösterdiğiniz zaman kendi içinizde de çürümüşlüğün başladığının göstermiş olursunuz. Ve bu çürümüşlük, tüm halkları demokrasiden uzaklaştırmaya, diktatörlüğü konuşan kişilere yol açar. Biz bu nedenle her zaman darbeye karşı çıktık. Darbelerin demokrasiyi ve insanlığı ortadan kaldırdığını ifade ettik. Bugün de bu yaşananlar aklın, hayalin kabul edemediği bir noktayı göstermektedir.”

‘Kürt halkının susturarak demokrasiyi inşa edemezsiniz’

Başından beri var olan sorunların çözüm reçetesinin “demokrasi ve ortak akıl” olduğunu sürekli vurguladıklarını söyleyen Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın başlattığı Demokratik Çözüm Süreci’nin 5 Nisan’dan bu yana sona erdirilmesini eleştirdi.

Türk, “Bugün yine çözümün diyalog ile sağlanabileceğini ortaya koyuyoruz. Gerçekleştirilmek istenen bu darbenin halkın iradesi ile ortadan kaldırıldığı doğrudur. Ama bunun bu şekilde gitmeyeceğini şimdiden söylemek istiyoruz. Bütün muhalefeti, demokrasi güçlerini, Kürtleri susturup bu anlayışla bu sürece yaklaşırsanız, inanın ki daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmış oluruz. Bu nedenle bugün bunu fırsat bilerek demokrasiyi ve Kürtleri susturmak isteyen hükümet ve hükümetin talimat aldığı Cumhurbaşkanı bilsin ki muhalefeti, demokrasiyi ortadan kaldırarak herkesi sindirerek demokratik bir geleceği oluşturamazsınız. Yarın daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalırsınız. Bugün ortak bir aklın geliştirilerek sorunların çözülmesi dönemidir” diye konuştu

‘Öcalan ile yürütülen barış süreci değerlendirilmeli!’

Türk, bugün yaşananların da yeni bir barış sürecinin başlatılması için fırsat olduğunu vurguladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yürütülen barış sürecinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Türk, Öcalan’ın yaklaşan darbeyi çok daha önceden sezmesini hatırlattı. Türk, bu konuda şunları söyledi:

“İşte o sezilenler ortaya çıktı ve yaşandı. Bunun için de bizler bunu barışa çevirmeliyiz. Emperyalist güçlerin beslediği çeteler bugün tüm halkların başına bela oldu. Bu çetelere karşı tüm halkların ortak bir tavır sergileme dönemidir. Artık demokrasinin birleşmesi, ortak aklın oluşması gerekir. Dünyada görüyor; Kürtler artık Ortadoğu da önemli bir aktör ve güçtür. Kürt halkını yok sayan Ortadoğu’ya ve bu ülkeye asla barışı getiremez ve kuramaz. Bu nedenle bu barışı sağlamalıyız süreci kullanmalıyız.”

Sancar: Yol ayrımının neresinde olduğumuzu mücadelemiz ve ittifaklarımız belirleyecektir

Türk’ün konuşmasının tamamlamasından sonra sahneye çıkan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ise, halklar arasında büyük bir yol ayrımının eşiğine gelindiği üzerinde durdu.
Türkiye ve Ortadoğu’da demokratik yönetime karşı tekçi, katliamcı anlayışın devreye sokulmasıyla kırılma noktasına geldiklerini ifade eden Sancar, “Bu yol ayrımının bir noktasında savaş ve ölümler, diğer tarafında barış ve demokrasi var. Yol ayrımının hangi tarafında olacağımızı mücadelemiz, ittifaklarımız ve güçlerimiz belirleyecektir” dedi.

Sancar, bu noktadan uzaklaşıp barışın sağlanması için ise Kürt halkıyla müzakere sağlamanın şart olduğunu vurguladı. Kürt halkını muhatap almamakla darbelerin sonlandırılmayacağının altını çizen Sancar, “Kürt halkını tanımadan darbeler ortadan kalkmaz. Buyurun masaya gelelim, ama sağlam bir müzakere masası kurulsun. Kimlikleri özgür kılan, demokrasiyi güvence altına alan bir anayasayı en geniş kapsamda yapalım. Fakat savaşta ısrar etmek size daha çok kaybettirir” diyerek AKP hükümetine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Yapılan konuşmalar ardından yapılan delege oylamasında DBP Artuklu Eşbaşkanlığı’na Şeyhmus Özgün ve Nebihe Aydoğan seçildi.

DİHA

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ