Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

AKP Uyguladığı Politikalarla Meşruiyetini Yitirmiştir

AKP Uyguladığı Politikalarla Meşruiyetini Yitirmiştir
  • 05 Aralık 2015 - 14:48
  • 215 kez okundu

ESP ve SGDF’ye yönelik gözaltı operasyonunu kınandığı toplantıda konuşan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Türkiye halklarının “AKP faşizmi” ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Süper valiler, süper savcılar, hakimler derken şimdi süper bir faşizm süreci ile karşı karşıyayız. AKP hükümeti uyguladığı politikalarla meşruiyetini yitirmiştir” dedi.

Van’da, ESP ve HDP, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik gözaltı operasyonlarını proteste etmek amacıyla HDP il binasında toplantı düzenledi. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’ın katıldığı toplantıda konuşan Basın açıklamasını okuyan SGDF Van Temsilcisi Özgür Aras, Türkiye halklarının her sabah güne AKP hükümetinin saldırılarıyla uyandığını söyledi. Kürdistan’da halkın özyönetim iradesini kırmak için siyasi soykırım operasyonlarının yürüttüğünü söyleyen Aras, “Sokak ortasında infaz yapan sömürgeci faşizm bu kez sosyalist yurtseverleri hedef aldı. Gözaltı saldırıları AKP faşizminin topyekûn saldırılarının bir parçasıdır” dedi.

Söz konusu saldırıların Kürt halkının direnişi ile batıdaki demokratik mücadelenin birleşme imkanına yapılan saldırılar olduğuna dikkat çeken Aras, “Dün Kürt halkının yılmaz savunucusu ve Kürt aydını Tahir Elçi’yi katleden, Sur’da, Derik’te, Silvan’da tankla, topla halka saldıranlar, evlerinde oturan kadınları, sokağa çıkan çocukları katledenler İstanbul Sarıgazi’de evinde Dilan Kortlak’ı katledenler şimdi de sosyalist yurtseverleri hedef haline getirmiştir. Bu, devletin saldırıları Kürdistan’la sınırlı tutmayarak batı’ya taşıdığını gösteriyor” diye konuştu.

‘Saray faşizmi direncimizi arttıracak’

Gözaltıların, sosyalist yurtseverlerin ve sosyalistlerin Kürdistan devrimi ve halkların birleşik mücadeleyi yürüme iradesini kıramayacağını vurgulayan Aras, “Saray faşizminin saldırıları direncimizi arttırarak, direniş geleneğimizi güçlendirecektir. Saldırılar karşısında boyun eğmeyeceğiz. Direnişi her yere taşıyacağız. Gözaltına alınan Sosyalistler derhal serbest bırakılsın ve baskılar bizi yıldıramayacak” ifadesinde bulundu.

‘Süper bir faşizm ile karşı karşıyayız’

Aras’ın ardından konuşan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise AKP’nin 1 Kasım’dan sonra tek başına iktidar olmasına rağmen saldırılarını arttırarak sürdürdüğünü hatırlattı. Türkiye halklarının “AKP faşizmi” ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Botan, “Süper valiler, süper savcılar, hakimler derken şimdi süper bir faşizm süreci ile karşı karşıyayız. Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Halkların demokratik direnişini kıramayacaksınız. AKP hükümeti uyguladığı politikalarla meşruiyetini yitirmiştir. Bu yol, yol değil. Toplumu daha fazla kutuplaştırmadan, çatıştırmadan Sayın Öcalan üzerinde ki tecridi kaldırın ve müzakere masasına geri dönün” diye konuştu.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ