Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

AKP’den Kılıçdaroğlu’na Meydan Okuma Cevabı

AKP’den Kılıçdaroğlu’na Meydan Okuma Cevabı
  • 18 Temmuz 2017 - 19:40
  • 552 kez okundu

AK Parti Sözcüsü Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a “Meydan okuyorum” diyerek yaptığı çağrıya yanıt verdi. Kılıçdaroğlu’nun sürekli meşruiyet tartışması başlattığını söyleyen Ünal, şöyle dedi: “Nedir bu; sarayın jandarması, halkın jandarması, sarayın polisi halkın polisi, sarayın 15 Temmuz’u halkın 15 Temmuz’u? Buradan siyasetin temsilcileri olarak soruyoruz.”

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti (Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası açıklama yaptı. MYK’da ele alınan konular hakkında bilgi veren Ünal, CHP’ lideri Bemal Kılıçdaroğlu’nun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı çağrıya da cevap verdi.

Ünal, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a yönelik  “Ben bu zata açıkça meydan okuyorum. Cesaretin varsa, korkak değilsen, vandal değilsen, ödlek değilsen, senin istediğin kanalda, havuz medyanda gel birlikte 15 Temmuz’u tartışalım” sözlerine şöyle tepki gösterdi:

“Bugün Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında yaptığı açıklamalar Kılıçdaroğlu’nun istemesek de gündemimize girmesine neden olmuştur. ‘Sürekli beni konuşuyorlar’ diyor Sayın Kılıçdaroğlu. Bizim seni konuşmak gibi bir derdimiz yok hatta seni konuşmasak siyaset arenasından silineceğini biliyoruz. Bizim seni konuşmamızın tek nedeni maalesef senin sürekli söylediğin yalanlar, iftiralar, tahrikler ve oynadığın tehlikeli oyundur.”

715 TEMMUZ’DAN SONRA BAŞKA BOYUTA GELDİ’

Ünal, sözlerine şöyle devam etti: “Hiçbir siyasi parti bu devletin meşruiyetini, TBMM’nin meşruiyetini ortaya açmamıştır. Ama Türkiye Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığıyla birlikte bir meşruiyet tartışmasının sürekli hale getirildiğine şahit olmuştur. Kılıçdaroğlu, 2011 Genel Seçimlerinden bugüne sürekli bir meşruiyet tartışması açıyor. 15 Temmuz’dan beri bu artık başka bir boyuta gelmiş durumda.”

‘SARAYIN JANDARMASI, HALKIN JANDARMASI’

Kılıçdaroğlu, yargının, hükümetin meşruiyetini tartışmaya açtığını belirten Ünal, şunları dile getirdi: “Bir siyasetçi neden devletin meşru zeminini sürekli tartışmalı hale getirir. 2011’den bugüne kadar sistematik olarak devam ettirdiği meşruiyet tartışmasını daha tehlikeli şekilde devam ettirmektedir. Nedir bu; sarayın jandarması, halkın jandarması, sarayın polisi halkın polisi, sarayın 15 Temmuz’u halkın 15 Temmuz’u. Buradan siyasetin temsilcileri olarak soruyoruz; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetin meşruiyetini tartışmaya açarak ne yapmak istemektedir? TBMM’de kabul edilen OHAL’in uzatılması kararı hukuk dışı bir yolla mı alınmıştır? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başka bir anayasayı mı referans almaktadır? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sanki başka bir anayasayı esas alarak konuşuyor.”

‘BİZİM DURDUĞUMUZ YER BELLİDİR’

Ünal, Kılıçdaroğlu’nun “Sana meydan okuyorum” sözlerine tepki gösterirken şunları söyledi: “Bizim durduğumuz yer bellidir. Yaptığı grup toplantısında korkak, ödlek gibi ifadelerle ilgili kendisine şunu söylemek istiyorum: 15 Temmuz öncesi kimin kahraman, kimin korkak, kimin cesur olduğunu millet görmüştür. Siyaset sorun çözme sanatıdır. Sorunları krize dönüştürme, krizlerden meşruiyet krizi üretme işi değildir. Sürekli olarak mevcut siyasetin, mevcut demokrasinin, anayasanın, TBMM’nin paralelinde sokağı referans gösteren, halkı referans gösteren bir dil kullanarak konuşması ne anlama gelmektedir? Meydan okuyan bir dille söylediği, nerede isterse orada karşılıklı konuşalım, hodri meydan dediği çerçeveye dönüp de şunu söylemek istiyorum: Senin öncelikli olarak Cumhurbaşkanımızın, genel başkanımızın siyasal anlamda muhatap olman için genel başkanlığa geliş biçimin, o koltukta oturma ve girdiğin her seçimde kaybetmiş bir genel başkan olarak hangi zaviyeden bakarak muhataplık oluşturduğunu açıkçası merak ediyorum.”

TEK TİP KIYAFET ÇALIŞMASI

AK Parti Sözcüsü mahir Ünal, ‘tek tip kıyafet’ tartışmalarına ilişkinse şu değerlendirmeyi yaptı: “FETÖ sanıklarının sürekli simgeler ve semboller üzerinden mesajlar vermesi söz konusu… Bildiğiniz gibi Pensilvanya’daki meczubundan verdiği mesajlar vardı. Militanlarının morallerini yüksek tutmak ve itirafçı olmalarının önüne geçmek için bunu yapıyor. Uzunca süredir kamuoyunu huzursuz eden ve Cumhurbaşkanına suikast düzenlemiş, halkın üzerine ateş açmış bu katillerin gülümseyerek ve takım elbise ile mahkeme salonuna gelmesi vicdanları rahatsız ediyor. Dolayısıyla kamuoyundan gelen talepler çerçevesinde bir çalışma başladı. Adalet Bakanlığımız bu konu ile ilgili çalışmasını bitirince ilgili birimlerle paylaşılacaktır.” (DUVAR )

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ