Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,52 / Satış: 4,54

AKP’li Ensarioğlu: Türkiye Kürtlerle Büyüyecek

AKP’li Ensarioğlu: Türkiye Kürtlerle Büyüyecek
  • 16 Ekim 2017 - 12:05
  • 950 kez okundu

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, AK Parti olarak vesayet rejimini ortadan kaldırdıklarını; ama onun yarattığı birtakım korkuları henüz zihinlerden silemediklerini belirtti. Ensarioğlu, “Türkiye’deki hiçbir Kürt, ayrılmak istemez; Türkiye’nin içinde ayrı bir devlet kurmak istemez. Kürtler, Türkiye’yi bölmeyecek. Kürtlerle birlikte Türkiye büyüyecek” dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Türkiye-Irak Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Galip Ensarioğlu, “Türkiye’deki hiçbir Kürt, ayrılmak istemez; Türkiye’nin içinde ayrı bir devlet kurmak istemez. Diğer Kürtlerle Türkiye’nin iyi ilişkide olmasını ister. Kürtler, Türkiye’yi bölmeyecek. Kürtlerle birlikte Türkiye büyüyecek” dedi.

Kerkük’te Irak ordusunun saldırısını değerlendiren, Ensarioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ifadesiyle Haşdi Şabi’yi bir terör örgütü olarak görüyoruz. Haşdi Şabi’nin Kerkük’te yapmak istediği, özellikle bölgeyi istikrarsızlaştırma, Kuzey Irak’ta mevcut olan yapıyı yıkıp, bir Şii hilali kurma girişimidir. IŞİD, Kerkük’e saldırdığı zaman oradaki Türkmenleri, Kürtleri ve Arapları koruyan peşmergeydi. Irak ordusu, bütün tartışmalı bölgeyi bırakıp, kaçtı. Oralara sahip çıkan peşmergeydi” diye konuştu.

Türkiye’nin, Irak’taki Kürtler ile köklü ve iyi ilişkilerinin bulunduğunu belirten Ensarioğlu, şunları söyledi;

TÜRKİYE DIŞINDA DOSTLARI YOK: Kuzey Irak’taki Kürtlerle Türkiye’nin öteden beri dostluk ilişkisi var. Hiçbir zaman Kuzey Irak’taki Kürtler ve özellikle Barzani, Türkiye’ye karşı husumet beslemedi; hep dostluk besledi. Söylemleri de hep bu yöndeydi. Bugün itibariyle de gerilimin yaşandığı bugüne kadar Türkiye’yi en ufak incitici, rahatsız edeci bir söz sarf etmedi. Her zaman da bu dostluğun bundan sonra da süreceği ve sürmesi gerekiyor; çünkü oradaki Kürtler’in, Türkiye dışında nefes alacakları bir yer yok. Türkiye dışında dostları yok. Türkiye de Ortadoğu’da Kürtlerle iş birliği içinde Yavuz Sultan Selim döneminde olduğu gibi yani tarih; Türkler’in, Kürtler’in kaderini birbirine bağlamış. Mutluluğu da geleceğini de inşa etme durumundırlar. Oradaki Kürtler de Türkiye dışında bir gelecek tasarlamaları mümkün değildir. Türkiye’nin de Kürtler dışında bir ittifak geleceğini tasarlamaması gerekiyor. Türkiye’nin menfaatleri gereği birçok şey konuşuluyor.

VESAYET REJİMİNİN KORKULARINI SİLEMEDİK: Bu korku, zihinlerde yer edinmiş. Bizler, etrafımızdaki gelişmeleri değerlendirirken, ‘Acaba Türkiye’deki Kürtler’in de bu ayrılık isteklerini tetikler mi’ gibi haklı bir kaygıyı taşıyoruz; ancak böyle bir şeyin hiçbir zaman olmadığını ve bunun gerçek bir algı olmadığını görmemiz gerekiyor. Bu, Türkiye’deki vesayetçi rejimin yarattığı sanal düşmanlar, sanal korkular üzerinde inşa ettiği bir vesayet rejimiydi. Biz, bu vesayet rejimini ortadan kaldırdık; ama onun yarattığı birtakım korkuları ve henüz zihinlerde silemedik anlaşılan. Türkiye, hepimizin ortak vatanıdır ve geleceği de birlikte inşa edeceğiz. Türkiye’deki hiçbir Kürt, ayrılmak istemez. Türkiye’nin içinde ayrı bir devlet kurmak istemez; ama Irak’taki Kürtlerle iyi ilişki olsun diğer Kürtler ile Türkiye’nin iyi ilişkide olmasını ister. Böyle bir talep vardır; ama hiçbir zaman Türkiye’de ayrı bir devlet, ayrılıkçı bir zihniyet, ayrılıkçı bir fikir, her şeye rağmen gelişmedi. Bu, son 30 yılda yaşadıklarımıza rağmen gelişmedi ve gelişmeyecek.

Kürdistan’daki referandum sonrası partisinden farklı görüş beyan etmesine, parti içinde tepki alıp almadığıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan AK Parti’li Ensarioğlu, şunları söyledi;

KONUŞMAZSAM PARTİME VE ÜLKEME HİZMET ETMİŞ OLMAM:Hiçbir zaman olmadı. Bugün yüzde 50 oy alan bir partinin içinde, her düşünce mevcuttur; ama ortak bir düşüncede bizi bir araya getiren, Türkiye’nin geleceği, büyümesi, demokratik cumhuriyet etrafından bizi bir araya getiren birtakım değerler vardır. Biz bu değerler için bir aradayız. Burada farklı düşünceler mutlaka vardır; ama her zaman bu düşünceleri özgürce kendi içimizde tartışırız. Doğruyu da bulmaya çalışırız. Ben, neticede Diyarbakır milletvekiliyim. Bölgedeki algıyı, bakış açısını, kendi yorumumu anlatmak durumundayım. Eğer ben, burada kendi yorumumu ve burada gördüklerimi, buradaki algıyı, olan bitenin buraya tesirini konuşmazsam partime ve ülkeme hizmet etmiş olmam. Ben siyasetçiyim, düşüncelerim var ve ben, bu düşüncelerimi kendi genel merkezimle liderimle partimle paylaşmam gerekiyor. Tabi ki bizim her söylediğimiz, doğru olmayabilir. Bütün bu konuşulan tartışmaları, parti bunları harmalıyıp, Türkiye’nin çıkarı için bir fikir haline getirir. Bugün Kuzey Irak’taki gelişmeleri bir tehdit, bir endişe, bölgedeki çatışmaları tetikleyecek bir sıkıntı olarak görebiliriz. Çünkü bütün bu sıkıntılardan birebir biz etkileniyoruz. Bu endişeyle yaklaşıyor olabiliriz; ama bütün bunlara rağmen bizim Kuzey Irak ile ilişkilerimizi geliştirmemiz lazım. İyi tutmamız lazım. Bu ittifak, Türkiye’ye barışı getirecek, güzelliği getirecek, Türkiye’yi bölgesel güç haline getirecek. Türkiye Kürtlerle büyür, Kürtlerle bölünmez. Hepimizin bunu çok iyi anlaması gerekiyor. Kürtler, Türkiye’yi bölmeyecek; Kürtlerle birlikte Türkiye büyüyecek. Hepimizin ortak vatanı olan burada Irak’taki Türkmenler, Kürtler ve Araplar bizim kardeşimizdir. Hepsinin geleceği ve güvenliği, bizi ilgilendiriyor; ama oradaki herhangi bir etnik unsuru sahipleyip, bir diğer etnik unsurun karşısında pozisyon alırsak bu, kendi içimizde bir sıkıntıya dönüşebilir. Ben, bu endişeye dikkat çekmek istedim. (DHA)

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ