Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

AKP’li Miroğlu’ndan HDP’ye: Makul Kürt’üm

AKP’li Miroğlu’ndan HDP’ye: Makul Kürt’üm
  • 15 Aralık 2015 - 22:45
  • 1.604 kez okundu

HDP’nin, sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Meclis Araştırması açılması bugün gündeme alınması önerisi reddedildi. Genel Kurul’da HDP sıralarından kendisine ‘makul Kürt’ denerek sataşılması üzerine AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Makul Kürt’üm” dedi

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır’da iki gencin üzerine, beyaz ranger araçtan inen bir şahıs tarafından rastgele ateş edildiğini aktararak, “Beyaz torosları davet eden Başbakan, ona, buradan söylüyoruz. Artık beyaz toroslar değil, beyaz rangerlar ve siyah rangerlar ölüm saçıyor, ölüm kusuyor oralarda” iddiasında bulundu.

‘HÜKÜMET İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLİYOR’Sokağa çıkma yasaklarının Anayasa’nın 13. maddesine aykırı olduğunu ve bu konuda hukuki girişimlerde bulunduklarını kaydeden Beştaş, “Bu hükümet, şu anda sistematik, kararlı ve istikrarlı bir şekilde insanlığa karşı suç işlemeye devam ediyor” dedi.

AKP’DEN ‘BEYAZ TOROS’ YANITI

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözlerinin tahrip edilmesi gibi doğudaki gerçekliğin de tahrip edildiğini öne sürerek, “Sayın Genel Başkanımızın, hiçbir yerde, hiçbir şekilde beyaz torosları davet eden bir sözü, bir beyanı yoktur” dedi.

MİROĞLU: BEYAZ TOROSLARI SON İSTEYECEK İNSAN DAVUTOĞLUÖneri hakkında söz alan AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da “Herhalde vicdan sahibi herkes, bu ülkede beyaz toroslara geri dönmeyi isteyecek insanların belki en sonuncusunun Ahmet Davutoğlu olduğunu bilir. Sizin de motosikletli katillerden haberiniz var mı? Nusaybin’de, Medeni Konak’ı beyaz toroslar öldürmedi, YDG-H üyesi iki tetikçi öldürdü. Bunu da siz çok iyi biliyorsunuz” ifadesini kullandı.

HDP’DEN ‘MAKUL KÜRT’ TEPKİSİ

HDP sıralarından kendisine ‘makul Kürt” denerek sataşılması üzerine Miroğlu, “Makul Kürt’üm, benim makul Kürtlüğümü senin ömrün öğrenmeye yetmez, anladın mı? Ben makul Kürt’üm ama senin ne Kürt’ü olduğunu bilmiyorum” dedi.

Miroğlu, “Sokağa çıkma yasağı, sizin desteklediğiniz, tolere ettiğiniz, bütün çabanızla yanınızda durduğunuz devrimci halk savaşı stratejisinin bir sonucudur. Bu strateji, Türkiye’de demokratik zemini zehirliyor. Bu stratejiye karşı bir hükümetin, bir devletin alabileceği yegâne tedbir, silahlı gruplarla işgal edilmiş ilçelerini, şehirlerini hükümranlık haklarını hatırlayarak savunmaktır” diye konuştu.

‘TBMM ONAYI LAZIM’CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise sokağa çıkma yasakları ile Anayasa’nın ihlal edildiğini kaydederek, “Bu yasakların konmasının yegane mercisinin neresi olduğunun farkında mısınız? Bütün bunlar, TBMM’nin onayı olmadan uygulanamaz. Meclis’in bilgisi, onayı, izni olmadan Türkiye’de sıkıyönetim ilan edilmez, olağanüstü hal ilan edilemez, sokak yasakları konulamaz” görüşünü dile getirdi.

Konuşmaların ardından oylanan öneri reddedildi.

sputnik

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ