Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

AKP’li Tuşba Belediyesinden Yolsuzluk İddialarına Yanıt!

AKP’li Tuşba Belediyesinden Yolsuzluk İddialarına Yanıt!
  • 14 Temmuz 2016 - 19:02
  • 386 kez okundu

AKP’li Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, geçen hafta içinde belediyede meydana geldiği belirtilen yolsuzluk iddialarını haberleştiren Gazeteci Oktay Candemir ve sahibi olduğu Van Aktüel haber sitesi Sorumlu Müdürü Mehmet Dursun’a yazılı bir ihtarname göndererek iddialara yanıt verdi.

 

Tekzip ve Düzeltme başlığıyla gönderilen ihtarnamede  Van Aktüel İnternet Sitesinde 7 Temmuz 2016 tarihinde yer alan “AKP’li Tuşba Belediyesi’nde 40 milyon TL’lik yolsuzluk iddiası” başlığıyla yer alan haberin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı, haberin nesnellikten uzak, tamamen karalama ve algı yaratmak amacıyla yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi :  “ Söz konusu haber, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik, hukuka ve ahlaka aykırı olduğu gibi gerçeklikle de hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Tuşba ilçe sınırlarını kapsayan imar planlarının bir takım kötü niyetli şahıslar tarafından gerçeğe aykırı bir şekilde değiştirildiği şeklinde gelen şikayetler üzerine Başkanlık makamınca 2015 yılı içerisinde İmar ve Şehircilik Müdürü görevden alınmış, söz konusu iddiaları araştırmak ve faillerin ortaya çıkarılması amacıyla doğrudan Belediye Başkanlığımızca Van Cumhuriyet Başsavcılığına konu ile alakalı olarak gerekli suç duyuruları yapılmış ve ilgili personel hakkında da disiplin soruşturması başlatılmış ve söz konusu soruşturmalar halen devam etmektedir. Kamunun ve iyi niyetli üçüncü kişilerin zarara uğramaması adına değiştirilen bir kısım paftalar ile alakalı olarak Van Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak bu hususun ilgili tapuların beyanlar hanesine kaydının geçirilmesi istenmiş ve Bölge Müdürlüğünce değiştirilen tapuların beyanlar hanesine açıklama düşülmüştür. Son olarak değiştirilen paftalar baz alınarak Belediyemiz Encümen Üyeleri hataya düşürülerek alınan şüpheli işlemlere ait Encümen Kararları geçmişe etkili olacak şekilde geri alınmıştır. Ayrıca Tuşba İlçe  sınırlarını kapsayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 29.08.2013 tarih ve 13301 sayılı oluru ile onaylanan Van Merkez ve Çevresi İlave-Revizyon 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1100 ölçekli uygulama imar plan paftaları bakanlıktan başkanlığımızca getirtilmiş ve yapılan bütün işlemler asıl paftalar baz alınarak yapılmaktadır. Haberde iddia edildiğinin aksine Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait imar plan paftaları bakanlıktan alındığından bakanlık paftaları ile aynı olup hiçbir şekilde değişikliğe uğratılmamıştır. Daha önce kötü niyetli şahıslar tarafından Başkanlığımızın haberi olmaksızın değiştirilen imar plan paftaları ve bu paftalara göre yapılan işlemler Bakanlıktan getirtilen asıl paftalar ile örtüşmediğinden Belediye Başkanlığımızı hiçbir şekilde bağlamamaktadır.”

 

Haberde yer YY Kampüs alanı içerisinde bulunan hazine arazilerinin iki AKP’li Encümene peşkeş çekildiği yönündeki iddianın ise hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını ifade edilen yazıda  “  Zira YYÜ kampus alanı içerisinde yer alan bütün taşınmazlar üniversite kamu tüzel kişiliğine ait olup, gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine mülk edinilmesi mevcut yasal düzenlemeler karşısında mümkün olmadığı gibi böyle bir durumun olması aynı zamanda suç teşkil etmektedir. Ayrıca hangi arazinin hangi encüne peşkeş çekildiğine dair bilgilere yer verilmemiş olması da söz konusu haberin habercilikten ziyade karalama ve iftira amaçlı yapıldığını apaçık göstermektedir. Yalan ve iftira mahiyetindeki haberde Tuşba Belediye Başkanı olan Sayın Özgökçe’nin olayı örtbas ettiği yönünde yer alan iddiada aynı şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Zira olayı örtbas eden birinin ilgili makamlara gerekli suç duyurusu yapması ve suça karıştığı şüphesi bulunan personeli görevden alması mümkün müdür? Halbuki Belediye Başkanımız göreve geldiği ilk günden bu yana hiçbir şekilde yasal çerçeve dışına çıkmamış ve belediye çalışanlarının da yasal çerçevede hareket etmeleri yönünde sürekli ikazları olmuştur. Görevi kötüye kullanan personelleri de gecikmeye mahal vermeksizin haklarında gerekli suç duyuruları yapılmış ve aynı zamanda  disiplin soruşturması başlatılması talimatı da verilmiştir. Dolayısıyla Tuşba Belediye Başkanlığı ile alakalı olarak söz konusu haber, tamamen gerçek dışı olup, farklı amaç ve düşüncelerle yapıldığı açık olan, mesnetsiz, karalamaya ve küçük düşürmeye yönelik yapıldığını kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” Açıklamasında bulundu.

 

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ