Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

AKP’nin Rabiası, Kürd’ün Viktoryası

AKP’nin Rabiası, Kürd’ün Viktoryası
  • 11 Haziran 2017 - 03:27
  • 1.434 kez okundu

27 Mayıs’ta Erdoğan olağanüstü kongreyle partisinin başına geçti ve yeni bir dönemi tahkim edecek bir zaman dilimine herkesin hazırlıklı olması gerektiği vurgusu yaptı.

 

Mavi boncuk dağıtma gereği duymadı. Herkes haddini bilecek, dedi. Haddini bilmeyenlere münasip bir şekilde bildirileceği noktasında da “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” vurgusu gayet netti.

Bundan sonrasının öncekinin yeniden, farklı bir renk ile servis edileceğinin temelini dayandırdığı ve resmi işaret olarak belirlediği rabiada ortaya koydu.

Türk devlet geleneğinin amentüsünü yeşil rengiyle, RABİA(dört) işaretiyle ifade etti.

“Tek millet, Tek bayrak, Tek vatan, Tek devlet”

Tek millet: Türk Milleti = Rabiadaki karşılığı: Ümmet

Tek bayrak: Türk Bayrağı = Rabiadaki karşılığı: Hilal

Tek Vatan: Türk Vatanı = Rabiadaki karşığılı: Osmanlı

Tek Devlet: Türk Devleti = Rabiadaki karşığılı: Türkiye Cumhuriyeti

 

Yukarıda bahsettiğimiz temel ilkeler yıllarca İslami kesimin neredeyse şirktir deyip mazlum ve mağdur Kürt halkıyla hep birlikte karşı durduğu ilkeler. Tekliğin yalnızca Allah’a mahsus bir durum olduğunu, gayrisini savunanların gecenin karanlığında karıncanın ayak izleri kadar görünmez bir şirkin ifadesi olarak ele alırlardı. Ta ki o şirki! kendileri işleyene dek.

Rabia işaretiyle Türk devlet geleneği, kuruluşunun temel ilkelerine özgürlük, evrensellik, hak ve hukuk koyan bir partiyi ve mensuplarını hizaya çekiyor. Devlet rengi ne olursa olsun TEKÇİLİK’ten vazgeçemeyeceğini, yalnızca bunun rengini yeşile boyayabileceğini tüm muktedirliğiyle bir zamanlar mağdur ettiklerine ezberletiyordu.

Kısacası VER MEHTERİ….banallığıyla zer, zor ve tezviri tüm yönleriyle muhaliflere karşı kullanacağını açık ediyordu.

Ancak 2010’dan bu yana AKP’li Kürt seçmen ruhu sıkkın, kafası karışık ve tek bağı ulufe kalan bir seçmen kesimine döndü. Yeni söyleme sapıp Kürtlüğünü unutmak ve unutturmak isteyenler ile hala Türk bayrağını eline alırken ürkek, mahçup ve içine sindiremeyen bir kesimle karşı karşıyayız.

Özellikle Kayyım pratiğiyle MHP ile ciddi bir bürokratik ortaklığa giren AKP bölgede yanında din üzerinden tuttuğu ulufeci ve merkeziyetçi takımını da kaybetmekle karşı karşıya. Zira Kürdistan’da olaya el koyan hükümet değil, devlet. Devlet dediğimiz şey ise rabiada ortaklaşan Türklüğün bekasını esas alan yeni bir milli duruşu ifade ediyor. Bu yüzden varlığını da etnik esasa dayayan, bulunduğu yerde AKP’li de olsa kürdü kurumlarda yerleştirmeye çok istekli olmayan bir yapıyla karşı karşıyayız.

Bu güvensizliğin korucuları karakola almamaya kadar gittiği söylentiler arasında. Ayrıca kayyımların vali ve kaymakam olması(devlet) yanında genel sekreterlerin de kayseri vb. iç Anadolu bölgesinden getirtilmesi devletin kürdistandaki AKP’li kadrolara da güvenmediğinin açık bir göstergesi.

Tüm bunlardan Kürtlerin viktoryasına nasıl geleceğiz ona bakalım. Bildiğiniz gibi viktorya İngilizce bir kelime ve emperyalist dünyanın bizlere ihraç ettiği ismini bilmeden kendisini çokça kullandığımız bir işaret.

Viktoryayı kullanmak bazılarının abdestini bozabilir ama Filistinlilerin ve Kürtlerin geleceğini kuruyor.

Şu an ki haliyle Rabia tahkimi ifade ederken, Viktorya kabullenmemeyi, başkaldırmayı ve zaferi ifade ediyor. Zafere odaklananlar, korumaya odaklananlardan çok daha cevval, istekli ve fedakar olmak zorundadırlar.

Varlığını korumak zorunda kalanlar ile var olmak zorunda olanlar Ortadoğu haritasını tüm güçleriyle çekiştiriyorlar…

Bakalım harita nereden yırtılacak!

Kaynak: Haberazad – Murat Bozdemir

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ