Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

AKP’nin Türkiye’ye Yaptığı Çok Açık Bir Sivil Darbedir

AKP’nin Türkiye’ye Yaptığı Çok Açık Bir Sivil Darbedir
  • 29 Eylül 2016 - 18:43
  • 1.398 kez okundu

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MGK’nın uzatma tavsiyesinde bulunduğu OHAL’i değerlendirdi. Darbeyle mücadele için OHAL’e ihtiyaç olmadığını söyleyen Böke, “AKP, OHAL ile milletin iradesini gasp ediyor” diye konuştu, yaşananları “açık bir sivil darbe” olarak nitelendirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, toplantı sürerken yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) uzatma tavsiyesinde bulunduğu OHAL’i değerlendirdi.

Darbeyle mücadele için OHAL’e ihtiyaç olmadığını söyleyen Böke, “AKP, OHAL ile milletin iradesini gasp ediyor” diye konuştu.

Böke’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

OHAL

“Askeri darbeyle başarılamayanı bir sivil darbeyle, diktatörlüğü bu ülkeye yerleştirmeye çalışarak yapıyorlar. Biz, asla bu ülkede demokrasinin, milletin iradesinin ve anayasal sistemin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

“Meclisi bombalayan FETÖ, AKP tarafından açıkça korunuyor ve Meclisi bombalayarak başarılamayan darbe, şimdi KHK’larla demokrasiyi bombalayarak başarılmaya çalışılıyor. Biz, buna da izin vermeyeceğiz.

“15 Temmuz’dan beri ısrarla ifade ediyoruz, darbenin bir panzehiri var o da demokrasi, daha çok demokrasi. Bize düşen en önemli görev de canı pahasına bunu sokakta savunmuş olan milletimizle beraber, bu demokrasiyi savunmaya devam etmektir.

“KHK’lar, Anayasada tanımlanmış kapsamlarını hukuken aşıyor. Darbeyle elde edilemeyen güç, AKP tarafından şimdi KHK’larla, OHAL’i sınırsız uzatma söylemleri ve uygulamalarıyla açıkça bir sürekli diktatörlüğe dönüştürülüyor. Saray rejiminin inşasına boyun eğmeyeceğiz.

Darbenin siyasi ayağı

“İktidar, ülke çapında yapması gereken FETÖ temizliğini eksik yapma kararlılığı gösteriyor. Özellikle siyaset ve özellikle iktidar partisi içersindeki FETÖ’cüleri koruma kaygıları çok açık bir biçimde ortaya çıkıyor. İktidar kendi içindeki FETÖ’cüleri açıkça himaye ediyor.

“Bugün de Cumhurbaşkanı, muhtarlarla yaptığı görüşmede ‘Meclis, FETÖ ile mücadele edemez’ demiş. Meclis, FETÖ ile çok iyi mücadele verdi. Yeter ki AKP, Meclise soktuğu FETÖ’cülerin partizan kaygılarla korunmasına son versin, yeter ki AKP, o Meclisin çalışmasına imkan yaratsın, o zaman Meclis bu sorunu çok rahat çözecektir.

“Eğer iktidar partisi darbeyle mücadele konusunda samimiyse, içtense çok açık bir çağrımızı tekrar yineliyoruz, dün bu konuda bir araştırma önergesi verdik. FETÖ’nün siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkarılmalı. Biz CHP olarak, darbe girişimine yol açmış olan FETÖ’nün siyasi uzantısının da araştırılması için çok acilen bir komisyon kurulmasını istiyoruz, AKP’nin yaptığı gibi FETÖ’cülerin himaye edilmesini değil. Gelin Mecliste bu komisyonu kuralım ve Türkiye bu darbenin nasıl ortaya çıktığını çok açık bir şekilde görsün.

Adil Öksüz

“FETÖ ile mücadele edilecekse, Adil Öksüz’le ilgili bütün soru işaretleri hızla ortadan kaldırılmalı.  Öyle gözüküyor ki Adil Öksüz, pek de öksüz değilmiş. Açıkça yandaş medya ve AKP tarafından korunuyor. Buna bir son verilmesi gerekiyor.

Darbeyle mücadele

“Darbeyle mücadele OHAL’i uzatarak olmaz, Meclisi güçlendirerek olur. Darbeyle mücadele muhalefet yapan akademisyeni, sanatçıyı, gazeteciye hapse atarak olmaz, gerçek mücadele ‘Devleti FETÖ’ye parsel parsel teslim ettiğini’ itiraf eden siyasetçileri sorgulamakla ve temizleyerek olur.

“Sivil darbe”

“15 Temmuz gecesi darbe başarılı olsaydı, Meclis işlevsiz kalacaktı, milletin iradesi darbeciler tarafından gasp edilecekti, bugün AKP, OHAL rejimi ve KHK’larla milletin iradesine açıkça gasp ediyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz gecesi darbeciler başarılı olsaydı, binlerce insanı hukuki süreçlere tabi tutmadan işlerinden atacak ve hapsedeceklerdi, bugün AKP iktidarı binlerce insanı sorgusuz, sualsiz işten atıyor ve hapsediyor, bu bir darbedir.

“Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe başarılı olsaydı, bir insanlık ayıbı olan işkence yeniden Türkiye gerçeğine dönüşecekti, bugün AKP rejimi Türkiye’yi yeniden işkence ile tanıştırıyor ve tartıştırıyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı, televizyonlar keyfi olarak karartılacaktı, kapatılacaktı, medyaya baskı uygulanacaktı, bugün AKP rejimi tam da bunu yapıyor, bu açık bir darbedir.

“Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe başarılı olsaydı, laiklik tamamen tasfiye edilecekti ve laikliği isteyenlerin hepsi baskı görecekti, bugün AKP ‘laiklik’ diyen herkese açıkça baskı uyguluyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe gerçekleşseydi, FETÖ’cü siyasetçiler korunacaklardı, bugün AKP açıkça kendi içindeki FETÖ’cüleri himaye ediyor, bir darbedir. Eğer 15 Temmuz gecesi darbeciler başarılı olsaydı, Türkiye’nin uluslararası itibarı da ekonomik kredibilitesi ve inanırlığı da tamamen yok edilmiş olacaktı, bugün aynen bu durumu yaşıyoruz. Bu AKP’nin Türkiye’ye yaptığı çok açık bir sivil darbedir.

Moody’s’in not indirim kararı

Vatandaşın evine ekmek götürmek, iş bulmakla ilgili kaygılarının olduğunu da ifade eden Böke, Moody’s’in verdiği kararların “siyasi” diye örtülmemesi, varsa bir sorun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Böke, Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının, iktidarın modeli nedeniyle çok yüksek olduğunu, yılda 200 milyar dolarlık bir borç ödeme yükümlülüğünün bulunduğunu, her yıl üretimin yüzde 4,5’i kadar açık verildiğini, kurumsal sağlamlıkta zedelenme olduğunu, bu gerçeklerin, iktidarın yaptığı açıklamalarla saklanamayacağını savundu. Böke, SPK’ya 15 Temmuz sonrası atanması gereken iki kişinin hala atanamadığını dile getirdi.

Erdoğan’ın “Lozan” açıklaması

Böke, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Lozan’ı bize zafer diye yutturdular” sözlerinin hatırlatılması üzerine de “Öyle gözüküyor ki Erdoğan’ın Erdoğan’ı ikna etmesi gerekiyor. Çünkü farklı dönemlerde Erdoğan’ın farklı açıklamaları var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir” dediğini anımsatan Böke, “Bugün çıkıp başka birşey söylüyor. Çok da şaşırmıyoruz, Erdoğan fabrika ayarlarına dönmüş gibi gözüküyor” ifadesini kullandı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ