Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Akşener Yürüyüşe Neden Katılmadı?

Akşener Yürüyüşe Neden Katılmadı?
  • 09 Temmuz 2017 - 09:58
  • 420 kez okundu

 

Adalet Yürüyüşü’nün başta yüzde 49 “Hayır bloğu” olmak üzere toplumun farklı kesimlerini buluşturması bekleniyordu.

 

Geçen 25 güne baktığımızda bunun büyük ölçüde gerçekleştiği ortada. KHK ihraçlarından tutuklu yakınlarına, kadın örgütlerinden gazetecilere farklı kesimler ve birçok siyasi parti yürüyüşte yer aldı. HDP, LDP, ÖDP, HTKP, Demokrat Parti ve Emek Partisi resmi kimlikleriyle yürüyüşün parçası oldu. Yüzde 49 bloğu içinde bulunan başta Meral Akşener cephesi olmak üzere farklı siyasi oluşumlardan da destek mesajları geldi yürüyüşe. Başından itibaren Meral Akşener’in de bir günlük destek yürüyüşü yapabileceği konuşuluyordu. Ancak Akşener yürüyüşe katılmadı.
Edindiğimiz bilgiye göre Akşener cephesi CHP’den davet, hatta herkesin talebi olan “adalet” için ortak bir organizasyon çağrısı bekledi. Ama ne Akşener’e ne de diğer siyasi partilere böyle bir davet gönderilmedi. Kılıçdaroğlu kamuoyuna yaptığı genel çağrıyı sık sık tekrarladı ve bunun yeterli olduğu düşünüldü, özel davete gerek duyulmadı. Yürüyüş CHP üzerine kurulmasa da “Adaletin kılıcı, sözcüsü” olarak sunulan Kılıçdaroğlu’nun yıldızı her gün daha da parladı. İşte bu durum Akşener cephesinde kırgınlık yarattı ve yürüyüşe destek verilse de fiili olarak katılmama kararına neden oldu. Bu arada CHP özellikle referandum sürecinde Akşener’e dönük sempatinin farkındaydı. İki tarafın da siyasi beklentileri var ve hesaplar bunun üzerine kuruluyor. Bu yüzden Akşener’in yürüyüşe fiili olarak katılmaması CHP cephesinde söze dökülmeyen bir memnuniyet de yarattı.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NDEN HİÇ DUYULMAYANLAR…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da, Ankara Güvenpark’tan başlattığı “Adalet Yürüyüşü” yıllar sonra Türkiye’de gerçekleşen en kitlesel ve uzun süren eylem oldu. Kılıçdaroğlu’nun kararlı tutumu yürüyüşün aynı disiplinle devam etmesini sağladı.

Konuşulanlara göre, Ramazan Bayramı’nın birinci günü yürüyüşün başından itibaren Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan milletvekillerinden birinin, “Sayın Genel Başkan, bayram nedeniyle yürüyüşe bir günlük ara versek, siz de dinlenseniz…” önerisine çok sinirlenen Kılıçdaroğlu, “Sen bu yürüyüşü anlamamışsın! Bana bunu teklif dahi etmeyin! Yürüyüş ara vermeden sürecek” dedi.

.

Partililer bir taşkınlık yaşanmamasına, kimsenin zarar görmemesine azami özen gösterdi. Olası provokasyonlara karşı partililer adeta 24 saat nöbet tuttu. Yürüyüşçülere küfreden bir kişiye aynı biçimde karşılık vermeye kalkan birkaç kişi sert bir dille uyarılarak kortejden uzaklaştırıldı. Kendi deyimiyle “50 yıl sonra ilk kez slogan atan” Kılıçdaroğlu için en çok yapılan yorum, “Adalet Yürüyüşü ile Kemal Kılıçdaroğlu yeniden doğdu” oldu.

Parti içi muhalefetin her daim sesini yükselttiği CHP’de muhalifler için de yeni bir dönemin başladığı konuşuluyor. Yürüyüşe çıkmadan yapılan son MYK’da Kılıçdaroğlu’nun ‘Beni daha sert muhalefet yapmamakla eleştiren arkadaşlardan da Meclis’te daha iyi işler yapmasını bekliyorum’ sözü unutulmuş değil.

25 gün süren yürüyüş boyunca milletvekilleri arasında çok farklı bir duygusal bağ oluştuğu kendileri tarafından ifade ediliyor. “Ankara’ya dönünce takım elbise giymek hepimize zor gelecek” esprileri yapılsa da CHP’nin Meclis’teki ilk grup toplantısı şimdiden merak konusu.

(DUVAR)

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ