Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Albay Ryan Dillon Rakka’daki Tahliyenin Aslını Açıkladı

Albay Ryan Dillon Rakka’daki Tahliyenin Aslını Açıkladı
  • 15 Kasım 2017 - 14:50
  • 878 kez okundu

Pentagon’daki basın brifingine Bağdat’tan video konferans yoluyla canlı bağlanan Dillon, söz konusu anlaşma gereği 3500 sivil ve 300 kadar potansiyel IŞİD’linin tahliye edildiğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Albay Ryan Dillon, tahliyelerin bir ‘sır’ olmadığını söyledi.

Amacın Rakka’daki sivillerin daha fazla kayıp olmadan çıkartılması olduğunu ifade eden Dillon, “Rakka’nın düşürülmesinden sonra 19 ve 14 Ekim’de yaptığımız açıklamalarda Rakka Sivil Konseyi, DSG ve bölgenin aşiret büyükleriyle yapılan anlaşmadan bahsettik. Amaç Rakka’daki sivillerin daha fazla kayıp olmadan çıkartılmasıydı. Bu nedenle de bir anlaşma yapıldı. Anlaşma uyarınca Rakka’dan çıkan yetişkin erkekler güvenlik taramasına tabii tutuldular. Kendilerinden biyometrik data alındı ve sistemlerimizdeki kayıtlarla sağlaması yapıldı. Eğer bu kişilerin sistemimizde kayıtlarının olmadığı tespit edildiyse yeni kayıt yapıldı. Güvenlik taraması sırasında 4 yabancı savaşçı tespit edildi ve DSG tarafından tutuklandı. Gerisi 3500 kadar sivildi, yani aile üyeleri. 300 kadarı ise potansiyel DEAŞ savaşçısı olarak belirlendi. Bizim haberdeki rakamları teyit edecek bir bilgimiz yok, haberdeki kamyon şoförlerinin verdiği bilgileri de” diye konuştu.

Hürriyet’te Cansu Çamlıbel’in haberine göre,  ABD’nin tahliye operasyonundaki rolünü anlatan Dillon, “Biz Rakka bölgesinden çıkarken otobüsleri takip ettik. Eğer DEAŞ savaşçılarının kaçması gibi bir durum söz konusu olsaydı havadan müdahale edecektik. Ancak böyle bir durum olmadı” dedi.

Tahliye anlaşmasından önce ve sonra teslim olan IŞİD’liler olduğunu kaydeden Albay Dillon, “Anlaşmadan önceki dönem haftada 4-5 savaşçı teslim oluyordu ki aralarında üst düzey yönetici olan emirler de tespit edildi. Bunlar ya kendileri teslim oldu ya da yakalandılar. Ancak biz bunların bir parçası değildik. Anlaşmadan ve konvoy tahliye edildikten sonra 100 DEAŞ’lı daha teslim oldu” açıklamasında bulundu.

Dillon, “ABD güçlerinin elinde tutulan hiç DEAŞ savaşçısı var mı?” sorusuna ise “Tutuklananlar ya Irak güvenlik güçlerinin ya da DSG’nin elinde. Şu anda ABD güçlerinin gözaltında tuttuğu kimse yok” yanıtını verdi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ