Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Alman Basını’ndan Erdoğan Yorumu

Alman Basını’ndan Erdoğan Yorumu
  • 06 Temmuz 2017 - 12:04
  • 853 kez okundu

Alman gazetesi Heilbronner Stimme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beni konuşturmamak intihar” sözlerini şöyle yorumladı: Başka zaman olsa sağlam sansasyon yaratırdı. Ama Trump’ın farklı düşünenlere her gün nefret tirajları attığı bir dünyada Erdoğan’la kim ilgilenir?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın G20 zirvesi gideceği Almanya’da miting yapmasına izin vermeyen Alman hükümetine eleştirileri Alman basınında geniş yer buldu. Volksstimme gazetesi, Erdoğan’ın “Almanya intihar ediyor” tepkisini ‘koyun postuna bürünmüş kurt’ benzetmesiyle yorumladı.

Heilbronner Stimme gazetesiyse, “ABD Başkanı’nın kendinden farklı düşünenlere yönelik her gün nefret tiradları attığı bir dünyada, yeni sanayileşen bir ülkenin devlet başkanının çıkışıyla kim ilgilenir?” diyerek, “Başka zaman olsa önemli bir uluslararası buluşma öncesinde Erdoğan’ın çıkışı sağlam bir sansasyon yaratırdı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar şöyle:

‘ERDOĞAN’A GÖRE MUHALEFET YOK, TERÖRİSTLER VAR’

Volksstimme: “G20 Zirvesi öncesinde Erdoğan’ı yine ünlü ‘koyun postuna bürünmüş kurt’ rolünde izlemek mümkün. Almanya’da konuşma yasağından yakınıyor, Alman gazeteci Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklu bulunmasına Almanya’da duyulan öfkeye anlam veremiyor. Çünkü ona göre Yücel terör örgütü propagandası yaptı. Erdoğan’a göre muhalefet, siyasi rakip falan yok sadece teröristler var. Bu Rusya’daki Vladimir Putin gibi otokratlara hiç de yabancı olmayan, onlar tarafından sevilen siyasi bir oyun türü.

Erdoğan’ın konuşma yasağı için döktüğü timsah gözyaşları da oldukça saygısızca. Zira ülkesinde protestolara düzenli olarak sopayla müdahale eden kendisi. Ancak Almanya’nın Erdoğan’a karşı katı tutumu, yavaştan etkisini gösteriyor gibi görünüyor. Despot yeniden daha iyi ilişkiler kurmak isteğini dile getiriyor. Ancak bunun için önce onun siyasi bir dönemeci hayata geçirmesi lazım.”

‘TRUMP YÜZÜNDEN SANSASYON YARATAMADI!’

Heilbronner Stimme: “Başka zaman olsa önemli bir uluslararası buluşma öncesinde Erdoğan’ın çıkışı sağlam bir sansasyon yaratırdı. Ancak kamuoyunun tepki eşiği değişti. Dünyanın en güçlü kişisinin, ABD Başkanı’nın kendinden farklı düşünenlere yönelik her gün nefret tiradları attığı bir dünyada, yeni sanayileşen bir ülkenin devlet başkanının çıkışıyla kim ilgilenir?”

‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ ÇOK ÖNEMLİ’

Die Welt gazetesiyse, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nün ‘şartlar göz önüne alındığında çok büyük önem taşıdığı’ yorumunu yapan bir makale yayımladı: “Türkiye’de sivil toplum, demokrasi için temel yerine bir tehdit oluşturuyor ve bu eldeki tüm araçlarla onunla mücadele edilmesini gerektiriyor. Bu koşullar altında yaklaşık 10 bin kişinin hukuk devleti ilkeleri ve iktidara karşı protesto amacıyla “Adalet Yürüyüşü” için Ankara’dan İstanbul’a doğru yollara düşmesi, içinde bulunulan şartlar göz önünde bulundurulduğunda ne kadar takdir edilirse edilsin azdır. Bu protesto, Erdoğan’a rağmen Türkiye’de hala öyle kolay kolay boyun eğmeyen bir sivil toplumun mevcudiyetini ortaya koyuyor. Mahatma Gandhi’nin dediği gibi ‘Devlet hukuk zemininden ayrıldığında, sivil itaatsizlik kutsal bir görev haline gelir’. Bu durum Türkiye için çoktandır geçerli.” (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ