Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Alman Ordusu’da İŞİD’le Savaşacak

Alman Ordusu’da İŞİD’le Savaşacak
  • 04 Aralık 2015 - 13:42
  • 165 kez okundu

Alman parlamentosu, Suriye’de IŞİD operasyonları tezkeresini onayladı.

  Alman parlamentosu Bundestag’ın Suriye’de IŞİD operasyonları tezkeresini onayladığı bildirildi. Bugün parlamentoda görüşülen konu, iktidardaki Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD’nin oylarıyla kabul edildi.

Almanya, operasyon kapsamında bin 200 asker, altı Tornado keşif uçağı ve Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’e destek olmak üzere Augsburg adlı fırkateyni gönderecek. Kararın, uygulamaya konması için Almanya Federal Konseyi’nden de onay alması gerekiyor.

Reuters’ın haberine göre, oy kullanan 598 kişiden 445’i ‘evet’, 146’sı ‘hayır’ ve yedi kişi çekimser oy kullandı. Almanya, İngiltere, Fransa, ABD ve Rusya’nın hava saldırısı düzenlemelerine katılmayacak.

Muhalefet partileri tezkerenin yeterince tartışılmadan parlamentoya getirildiğini öne sürerek eleştirdiler. Sol Parti yurt dışına asker gönderilmesine, savaşın her şeyi daha da kötüye götüreceği gerekçesiyle tamamen karşı çıkarken, Yeşiller Partisi tarafından Almanya’nın sonu belirsiz bir savaşa sokulduğu eleştirisi getirildi.Paris saldırılarının ardından Fransa’nın isteği üzerine alınan destek kararı, Salı günü Bakanlar Kurulu’nda imzalanmıştı

Parlamentodan bir yıllık olarak geçen tezkere, yeniden uzatılmazsa, 2016 yılı sonunda bitecek

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ