Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Almanya: Türkiye Listeyi Geri Çekti

Almanya: Türkiye Listeyi Geri Çekti
  • 24 Temmuz 2017 - 13:32
  • 817 kez okundu

 Türkiye’nin Almanya’ya ‘terörü destekledikleri’ gerekçesiyle çok sayıda şirketin adını verdiği iddiası yeniden gündemde. Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tobias Plate, ‘Türkiye’nin terörü desteklediğinden şüphelenilen yaklaşık 700 Alman şirketinin listesini resmen geri çektiğini’ söyledi.

 

 

Ankara’nın mayıs ayında Berlin hükümetine, BASF ve Daimler gibi dev Alman şirketlerinin de yer aldığı bir liste verdiği iddiası ilk olarak Alman basını tarafından ortaya atılmış; Türkiye iddiayı yalanlamıştı.

‘YANLIŞLIK OLDU’

Ancak Alman İçişleri sözcüsü Tobias Plate’in açıklamasına göre, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün Alman mevkidaşı Thomas de Maizière’e telefon etti ve ‘Ankara’nın söz konusu listeyi Interpol aracılığıyla bir iletişim hatası sonucu ilettiği’ bilgisini verdi. Açıklamaya göre Soylu, Türkiye’de Alman şirketlerinin soruşturulmadığının altını çizdi.

YENİ ÖNLEM Mİ GELİYOR?

Almanya Ekonomi Bakanlığı sözcüsü ise ‘Türkiye’ye karşı başka önlemleri hâlâ gözden geçirmekte olduklarını’ açıkladı.

Sözcü, ‘Türkiye’yle Gümrük Birliği’ni genişletmenin mevcut durumda anlamlı olup olmadığı’ meselesini Avrupa Birliği’ndeki ortaklarıyla görüştüklerini söyledi. (Dış Haberler)

NE OLMUŞTU?

Çifte vatandaşlığı bulunan gazeteci Deniz Yücel’in ardından insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in de tutuklanması üzerine, Almanya dün Türkiye’ye karşı bir dizi önlem açıklamıştı. Gabriel önceki gün düzenlediği basın toplantısında ‘Türkiye’ye uyguladıkları politikaya yeni bir yön verme’ kararını ilan etmişti.

Alman bakan: Türkiye Doğu Almanya’ya benzedi, gitmeyin

Gabriel, ‘Türkiye’ye yatırımları artık garanti edemeyeceklerini’ söylemiş; tam üyelik müzakereleri konusunda AB’yle görüşeceklerini belirtmiş; Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı da Almanlara ‘aşırı dikkatli olma’ tavsiyesinde bulunacak şekilde güncellenmişti.

DUVAR

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ