Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Almanya’dan İncirlik’e Son Nokta

Almanya’dan İncirlik’e Son Nokta
  • 21 Haziran 2017 - 21:03
  • 784 kez okundu

Alman Federal Meclisi İncirlik Hava Üssü’nden çekilmeye büyük çoğunlukla onay verdi.

Almanya Federal Meclisi, İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerinin çekilmesi yönündeki teklifi kabul etti.

Alman hükümeti, 7 Haziran’da yapılan kabine toplantısında İncirlik’ten çekilme kararı almıştı. Hükümetin 7 Haziran’da aldığı kararın bağlayıcı olduğu bilinirken, Alman ordusunun ‘bir parlamento’ ordusu olması sebebiyle mecliste de bir oylamanın yapılacağı açıklanmıştı.

Almanya Federal Meclisi’ndeki tüm parti grupları, askerlerin İncirlik’ten çekilerek Ürdün’e taşınmasına destek veriyordu. Meclis’te kabul edilen teklifte çekilmenin hızlı bir şekilde tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Alman askerlerinin Ürdün’deki “Muvaffak Salti Hava Üssü’ne taşınması öngörülüyor. Üste IŞİD’le mücadele kapsamında görev yapan 280 askerin yanı sıra tornado keşif uçakları bulunuyor.

‘ÜRDÜN MÜKEMMEL BİR TERCİH’

Koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Parti SPD’nin savunma politikaları uzmanı Rainer Arnold, meclis oturumu öncesi güvenlik komisyonunda yaptığı açıklamada Alman askerlerinin İncirlik’ten sonra taşınacağı Ürdün’deki Muvaffak Salti Hava Üssü’nün de hem konumu hem de Ürdün hükümetiyle var olan sağlıklı iletişim nedeniyle “mükemmel bir tercih” olduğunu ifade etmişti.

Arnold, Ürdün’deki hava üssünde hâlihazırda farklı ülkelerden pek çok NATO askerinin bulunduğu ve Alman askerlerinin geçici olarak Belçika ve Hollandalı askerlerin koğuşlarında barınabileceğini söyledi. Alman Sosyal Demokrat Parti’nin savunma politikaları uzmanı Rainer Arnold, “ancak sonrasında buraya gerekli yatırımlar için kaynak aktarılmasının şart olduğunu” vurguladı. (DUVAR )

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ