Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Almanya’dan NATO’ya Türkiye Çağrısı

Almanya’dan NATO’ya Türkiye Çağrısı
  • 18 Temmuz 2017 - 10:12
  • 1.557 kez okundu

Alman vekillerin Konya’daki NATO üssünü ziyaretine izin verilmemesiyle ilgili kriz derinleşiyor. Alman Federal Cumhuriyeti Meclis Silahlı Kuvvetler ombudsmanı Hans-Peter Bartels NATO’dan yardım istedi.

Almanya, Türkiye’nin Alman vekillerin Konya’daki NATO üssünde görevli Alman askerlerini ziyarete izin vermemesi konusunda NATO’ya çağrıda bulundu. Alman Federal Cumhuriyeti Meclis Silahlı Kuvvetler ombudsmanı Hans-Peter Bartels NATO’dan Alman parlamenterlerin Konya’daki NATO üssünde görevli Alman askerlerini ziyaretiyle ilgili anlaşmazlıkta Almanya’ya yardımcı olmasını talep etti.

‘ÜSSÜN YERİ DEĞİŞSSİN’

Bartels, ‘Passauer Neueste Nachrichten’ gazetesine demecinde, ‘NATO’nun acilen konuyla ilgilenip ziyaretin yasaklanmasının kabul edilemeyeceğini açıklaması gerektiğini’ söyledi. Bartels Türkiye’nin kararını değiştirmemesi durumunda NATO üssünün başka bir ülkeye nakledilmesini de talep etti.

Konya’daki üste, IŞİD’le mücadeleyi destekleyen erken uyarı donanımlı AWACS uçakları üslendiriliyor. Ankara, ikili ilişkilerdeki gerginliği gerekçe göstererek NATO üssündeki Alman askerlerine yapılması planlanan ziyaretin ertelenmesini istemişti.

‘ASKERLER ÇEKİLEBİLİR’

Alman Sosyal Demokrat Parti’nin savunma politikası sözcüsü Rainer Arnold ise “Eylül ayındaki Federal Meclis Genel Kuruluna kadar Konya’daki askerleri ziyaret etmek mümkün olmadığı takdirde NATO ile Alman askerlerinin Konya’dan çekilmesi konusunu görüşmemiz gerekir” tepkisini gösterdi. ‘Passauer Neueste Nachrichten’ gazetesine konuşan Arnold, ‘İş ciddileştiği takdirde derhal tepki gösterebilmek açısından Federal hükümetin NATO ile yeni bir üs bulunması için görüşmesi gerektiğini’ belirtti.

‘KIBRIS’A GİDİLEBİLİR’

NATO’yu eleştiren Arnold, “NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in İncirlik anlaşmazlığını Türkiye ile Almanya arasındaki görüş ayrılığı olarak değerlendirmesi hataydı. Bundan bir bütün olarak etkilenen NATO Erdoğan’ın davranışını kabul edemez” dedi. Sosyal demokrat milletvekili keşif uçuşlarının Almanya’nın katkısı olmadan da yapılabileceğini ve AWACS’ların Yunanistan ya da Kıbrıs’ta da üslendirilebileceğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Alman hükümet sözcüsü Seibert Konya ziyaretinin iptal edilmeyip sadece ertelendiğini ve federal hükümetin NATO dahil olmak üzere çeşitli kanallardan başlattığı girişimle ziyaretin mümkün kılınmasına çalıştığını açıklamıştı.
Türkiye’nin İncirlik’teki Alman birliğinin Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermemesi üzerine birliğin Ürdün’deki bir üsse nakledilmesi kararlaştırılmıştı. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ