Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Amedspor Kürtlerin Barcelona’sı Olabilir mi?

Amedspor Kürtlerin Barcelona’sı Olabilir mi?
  • 08 Mayıs 2016 - 01:04
  • 1.476 kez okundu

Taraftarlar, Amedspor’un savaş ortamında, adaletsizliğe, şiddete ve baskılara karşı direnişin sesi olduğunu belirtiyorlar.

Diyarbakır’ın bir çok yerinde çatışmalar yaşanırken, futbulsever Kürtler birazda olsa acılarını unutmak için Diyarbakır’ın futbol kulübü Amedspor’un başarılarına odaklanıyor. Klüp gün geçtikçe yalnızca Diyarbakırlılar değil, tüm Kürtler için bir sembole dönüşüyor.Taraftarları heyecanlandıran da yalnızca galibiyetler değil.

Bir taraftar, Amedspor’un bir futbol takımından fazlası olduğunu, temelde direnişi ve bir halkın özgürlüğünü temsil eden bir spor kültürünü temsil ettiğini söylüyor.

Kulübün ismini Diyarbakırspor’dan Amedspor’a değiştirmesi de Kürtler arasında sembole dönüşmesine katkı sağladı.

Amedspor Başkanı Ali Karakaş kulübün bölge insanının sesi olduğunu ve halkı kent sınırları dışında da temsil ettiğini söylüyor. Karakaş “Özellikle ismini geçen yıl Amedspor’a değiştirdikten sonra yalnızca Diyarbakır için değil, bölge insanı için daha önemli hale geldi” diyor.

Türk takım taraftarları ise bir spor takımı olan Amedspor’u terör destekçisi olmakla suçluyor. Türk medyası ve sosyal medyada da benzer yorumlar yapıyor.

Bu nedenle  birçok kişi Amedspor’u, özellikle deplasmanlarda hedef olarak görüyor. Amedspor daha önce Ankaragücü taraftarları tarafından linç ve ırkçı tezahüratlara maruz kalmış, 5 yöneticisi protokol tribününde Ankaragücü taraftarı ve yöneticileri tarafından saldırıya uğramıştı.

Oyuncularının da cezalandırıldığı olmuştu. Hatırlanacağı üzere Amedspor’un yıldız oyuncusu Deniz Naki’nin, Twitter’da çatışmaların sona ermesi ve barış olması isteğiyle ilgili attığı mesaj, “ideolojik propaganda” ve “sportmenliğe aykırı açıklamalar”  olarak değerlendirilmiş ve bunun sonucu olarak 12 maç ceza almıştı.

Gittikçe artan düşmanlık karşısında oyuncular ve yöneticiler yılmadan kazanmaya odaklanmaya çalışıyorlar.

Yıldız oyuncu Deniz Naki, küfür yedikçe daha fazla motive olduğunu, bir adım yerine 10 adım attığını söylüyor. Küfürlerin kendilerini artık rahatsız etmediğini söyleyen oyuncu, yine bu durumun hep böyle devam etmemesini ve ev sahibi takımların kendilerine misafirperverlik göstermesini umuyor. Kendilerinin gelenlere misafirperverlik gösterdiğini söyleyen Naki, karşılık almasalar da maçlarını oynayıp kazanmaya çalışacaklarını ifade ediyor.

Taraftarlar da tüm bu olaylar nedeniyle kulüplerine daha da sıkı sıkıya tutunuyor.

Kürtler şimdiden Amedspor’a ‘Kürtler’in Barcelonası’ diyor ve kulübün Barcelona gibi başarılı olmasını, taraftarlarının da Katalan taraftarlar kadar özgür olmasını diliyor.

amerikanınsesi

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ