Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

‘Amerika’da, Rojava Temsilciliği Açılacak’

‘Amerika’da, Rojava Temsilciliği Açılacak’
  • 26 Mayıs 2016 - 09:48
  • 854 kez okundu

Cizir Dış İşleri Konseyi eşbaşkanı Ebdulkerîm Umer, yakın bir zaman içerisinde Amerika’da Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi Temsilciliği’nin açılacağını belirtti.

CİZİR – ANHA’nın haberine göre  Cizir Dış İşleri Konseyi eşbaşkanı Ebdulkerîm Umer, dün Özgür Gün televizyonunda ‘Binxet’ isimli programa katıldı. Programda, Demokratik Özerklik Yönetimi tarafından yürütülen diplomasi faaliyetlerini değerlendiren Umer, dış devletlerde bulundukları temasları aktardı.

Umer, gittikleri çok sayıda ülkede Demokratik Özerklik Yönetimi’nin  ve Rojava direnşinin doğru tanıtılması için bir dizi görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.

Umer, görüşmelerde Suriye’deki krizden çıkış için Demokratik Özerklik Yönetimi dışındaki kesim ve güçlerin çözümleyici bir projesi olmadığının görüldüğünü ve bu nedenle Demokratik Özerklik Yönetimi ile ilişkilerin geliştirilmek istendiğini belirtti.

‘Birkaç ay içerinde Amerika’da temsilcilik açılacak’

Özellikle Kobanê direnişi ardından Rojava diplomasi için yani bir dönem açıldığını dile getiren Umer, Rojava’da yaşanan gelişmelerin dünya kamuoyu açısından merakla takip edildiğini kaydetti.

Yaptıkları görüşmelere değinen Umer, şöyle devam etti: “ Amerika’da Sinem Muhammed’in de katılımı ile Beyaz Saray’da bir görüşme gerçekleştirdik. AKP hükümeti ile görüşme çabalarımız da oldu fakat kabul edilmedi. Şu ana kadar Rojava toprakları dışında 5 Demokratik Özerklik Yönetimi Temsilciliği açılmış durumda. Amerika’da önümüzdeki birkaç ay içerisinde temsilciliğimiz açılacak. Açılışa onay verildi, sadece kimi teknik konuların çözülmesini bekliyoruz.”

‘Temsilciliklerimiz resmidir’

Rojava dışında açılan temsilciliklerin resmi olarak tanındığını ve adete bir elçilik görevi üstlendiğini belirten Umer, özerklik yönetimi çatısı altında yürütülen faaliyletlerin dışarıyla paylaşılmasında önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Ortadoğu’daki özerklik yönetimi temaslarının başlatılmasının diplomatik açıdan ciddi bir mesafe olduğunu belirtti. Rojava üzerindeki ambargonun tartışılması için verilen çabaların bile engellendiğini belirten Umer, uygulanan ambargonun basit ele alınamayacağını dile getirdi.

Semelka’nın kapatılmasının olumsuz etkileri oldu’

Umer, Semelka Sınır Kapısı’nın KDP tarafından kapatılmasının diplomasi çalışmalarına olumsuz etkileri olduğunu ve uzun süredir gelmesi beklenen yabancı heyetlerin Rojava’ya geçişine izin verilmediğini belirtti.

ANHA

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ