Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Amerikalı Bilim Adamı: Referandum Kürt Bağımsızlığı ile Sonuçlanacak

Amerikalı Bilim Adamı: Referandum Kürt Bağımsızlığı ile Sonuçlanacak
  • 01 Mayıs 2016 - 14:57
  • 1.115 kez okundu

Amerikalı bilim adamı Washington’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin önerdiği referandumun Kürtlere bağımsızlık yolunu açtığını dile getirdi.

Washington’da düzenlenen,  Demokratik Özerklik ve Öz Yönetimle Bir Arada Yaşama: Kürt Sorunu adlı konferansın katılımcıları arasında bulunan Columbia Üniversitesi’nin İnsan Hakları Araştırma Enstitüsü’ne bağlı Barış tesisi ve hakları programı Müdürü David L.Philips Irak’ta bir arada yaşama şartlarının artık çok zayıf olduğunu dile getirdi.

Amerikalı bilim adamı, Iraklı yöneticilerin ülkeyi belirsiz bir duruma sürüklediğini ve başarısız bir devlete dönüştürdüklerini dile getirdi ve bu nedenle uluslararası toplum için “gerçeğe dayalı bir yaklaşım”ın kabul edilmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Konuşması esnasında aralarında yaklaşan Kürt referandumu ve bağımsızlık girişimleri dahil olmak üzere bir çok önemli konuda görüşlerini dile getiren Philips, “Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin önerdiği referandumun Bağımsızlık Deklerasyonu ile sonuçlanacağını” vurguladı.

Referandum sonrası bir yıl içinde Kürdistan Bölgesi Yönetiminin Bağdat’tan ayrılma görüşmelerine başlayacağı öngörüsünü dile getiren Philips bunun kaçınılmaz bir sonuç olacağına dikkat çekti.

Washington’da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amerika Temsilciliği ile Kürt Politikaları Araştırma Merkezi’nin ortak girişimiyle düzenlenen konferansa aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu çok sayıda önemli konuşmacı ve misafir katılım gösterdi.

NerinaAzad

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ