Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Ankara, ‘Musul Krizi’nde Geri Adım Attı

Ankara, ‘Musul Krizi’nde Geri Adım Attı
  • 19 Aralık 2015 - 22:46
  • 382 kez okundu

Türkiye’nin Irak’ın Musul kentindeki Başika bölgesine asker göndermesiyle başlayan krizde geri adım atan Ankara, askerlerin geri çekileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, Irak tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve DAEŞ’la mücadelenin gerektirdikleriyle uyumlu olacak şekilde, mevcut iletişim kopukluğunun kaynağını teşkil eden koruma kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali için başlayan süreci devam ettirecektir” denildi.
Açıklamada, “DAEŞ’e karşı küresel koalisyonun kararlı bir üyesi olarak Türkiye’nin, DAEŞ terör örgütünü bertaraf etmeye ve ortadan kaldırmaya yönelik müşterek çabaların daha yakın eş güdümünü sağlamak için Irak’la işbirliğini sürdürmeye hazırdır” ifadeleri kullanıldı.
‘İletişimsizlik yaşandığını kabul ediyoruz’
Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulduğu vurgulanan açıklama şöyle devam etti: “Kuzey Irak’ta DAEŞ’e karşı mücadele eden Irak kuvvetleri için yürütülen eğitim faaliyetlerini desteklemek için yakın zamanda bölgeye intikal eden koruma güçleri konusunda Irak Hükümeti ile bir iletişimsizlik yaşandığını teslim etmektedir.”
Irak’ın konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne kadar taşıması sonrası daha önce askerlerin bir bölümü Kuzey Irak’a ‘kaydırılmıştı.‘
Bakanlığın açıklaması ABD Başkanı Barack Obama’nın telefonda görüştüğü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Irak’taki askerlerin tamamını çekerek tansiyonu düşürün” çağrısından bir gün sonra geldi.
Ne olmuştu?
Türkiye, önceki hafta Musul yakınlarında IŞİD ile mücadele eden Irak ulusal muhafızlarına eğitim veren askerlerinin bulunduğu Başika kampına zırhlı araç ve tanklar eşliğinde asker takviyesi yapmıştı. Irak hükümeti egemenliğinin ihlal edildiğini belirterek sert tavır göstermiş, konuyu Birleşmiş Milletler (BM) gündemine getirmişti.
Tepkiler üzerine Türkiye bir kısım askerini Başika’dan çekmişti. Irak, askerlerin bir kısmının geri çekilmesini yetersiz bularak bölgedeki tüm askerlerin Türkiye’ye dönmesini istemişti.
Son olarak ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan telefonda görüşmüş, Obama, Kuzey Irak’a ‘kaydırılan‘Türk askerlerinin ülkeden tamamen çekilerek tansiyonun daha da düşürülmesini talep etmişti.
DİKEN

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ