Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Anneler Gününde Çocuğunun Kemiklerini Arıyor

Anneler Gününde Çocuğunun Kemiklerini Arıyor
  • 08 Mayıs 2016 - 11:25
  • 277 kez okundu

Çocukların annelerini aradıkları ve sordukları Anneler Günü’nde Kürdistanlı anneler ise, son kez kucaklayamadıkları çocuklarının bir mezarı olsun diye çırpınıyor. 86 yaşındaki Melek Avcı, 18 yıl önce 26 arkadaşıyla birlikte kimyasal silah kullanılarak katledilen kızı İnci Avcı’nın (Melsa) kemiklerini bulup Feraşin’e gömmek için gece gündüz çabalıyor.

Bugün dünyanın birçok yerinde milyonlarca çocuk annelerine olan sevgilerini göstermek için hediyeler alacak, küçük kağıtlara yazılı şiirler yazacak veya en azından anneleri ile kucaklaşacak. Kürdistan’da ise diğer bayram ve özel günlerde olduğu gibi savaşın süren gerçeği kendisini bir kez daha yakından hissettirecek. Çocukların annelerini aradıkları bugünde, Kürdistanlı anneler ise yine çocuklarını arıyor olacak. Kimisi bir morgun önünde çocuğunun en azından teşhis edilmesini beklerken, bir diğeri ise bir mezarı olsun diye peşine düştüğü kemikleri hatırlayacak.

18 yıldır kızının kemiklerini arıyor

Bu annelerden biri de, 12 Ekim 1998 tarihinde Wan’ın (Van) Şax (Çatak) ilçesine bağlı Gorendeşt Yaylası’nda 26 PKK gerillası ile birlikte kimyasal silah kullanılarak katledilen kızı İnci Avcı’nın (Melsa) kemiklerinin peşinde olan 86 yaşındaki Melek Avcı. 3 ayrı yerde olabileceği belirtilen kemikleri 18 yıldır arayan Avcı, kemikleri Feraşin Şehitliği’ne gömmek istiyor.

Tutuklanarak 4 gün işkenceye maruz kaldı

Qers’in (Kars) Qaxizman (Kağızman) ilçesinde yaşayan anne Avcı, Kürdistan’daki özgürlük mücadelesini soluk soluğa izlemiş, 90’lı yılların sonunda çocukları Kesim ve Nesim “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandıklarında 4 defa açlık grevine girmiş bir anne. Çocuklarının karşılaştığı gözaltı, tutuklanma ve işkenceler yetmemiş olacak ki, anne Avcı da, “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla gözaltına alınarak, Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde 4 gün boyunca işkenceye maruz kalır.

‘Kızımın kemiklerini Feraşîn’e defnedeceğim’

Çocukları için verdiği mücadelede devletin şiddet yüzü ile tanıştığını belirten anne Avcı, 18 yıldır kızının kemiklerini aradığını ve beş yıldır süren bir mahkeme süreci yaşadığını dile getirdi. Doğurduğu 21 çocuktan 10’unu kaybettiğini belirten anne Avcı, “Kızımın kemiklerini bulup Feraşîn Şehitliği’ne defnedeceğim. Yıllardır geceleri uyuyamıyorum. En fazla 2 saat uyuyabiliyorum. Artık kızımın kemiklerini verin” sözleriyle yüreğinde taşıdığı en büyük isteği dile getirdi.

AKP hükümetinin özel savaş güçlerinin Kürdistan’da gerilla mezarlarına yönelik saldırılarına da değinen Avcı, “Kemiklerimizden korkuyorlar. Taziyeye, cenazelere gidenlere saldırıyorlar. Bu ne biçim Müslümanlık” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Son olarak 14 Haziran’da görülecek Şax infazları davasını hatırlatan Avcı, “Gelsinler bende bileyim ki arkamda birileri var” sözleriyle davaya katılım çağrısı yaptı.

DİHA

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ