Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Arap Basınında Bu Hafta: Darbenin Ateşiyle Yanan Kürt Obama

Arap Basınında Bu Hafta: Darbenin Ateşiyle Yanan Kürt Obama
  • 06 Kasım 2016 - 03:50
  • 2.968 kez okundu

Arap basını tutuklanan HDP’li vekillere geniş yer ayırdı. Musul operasyonu gündemdeki yerini korurken, Mısır’ın Suriye’ye asker göndereceği iddiaları da basında tartışıldı.

 

HDP’ye yönelik gerçekleştirilen operasyon ve eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ında aralarında bulunduğu milletvekillerinin tutuklanması Arap basınında geniş yankı buldu. Faslı balıkçı Muhsin Fikri’nin çöp toplama aracında ezilerek can vermesi ve akabinde devam eden gösteriler, Arap medyasının bu haftaki en önemli gündem maddesi oldu. Devam eden Musul operasyonu ve Halep ise güncelliğini korumaya devam ediyor.

Mısır’ın Suriye’ye asker göndereceği yönündeki iddialar da basında geniş yer buldu. Mısır’daki bir diğer önemli gelişme ise, doların dalgalanmaya başlaması. Doların katlanması ve zamlar halkı iyice zora soktu.

‘DEMİRTAŞ, HDP’Yİ EN BÜYÜK İKİNCİ MUHALEFET PARTİSİ YAPTI’

Rai al Youm gazetesi, HDP’ye yönelik operasyonlar kapsamında eş genel başkanlar ve milletvekillerinin tutuklanmasına geniş yer ayırdı. Gazete özellikle tutuklanan eş genel başkan Selahattin Demirtaş’la birlikte HDP’nin geldiği yere dikkat çekti:

“Kürt yanlısı HDP’nin başkanı Selahattin Demirtaş, liderliği zamanında partisinin kazandığı başarılardan sonra Erdoğan’ın rakibi olmayı başarabildi. Demirtaş, diğer eş başkan Figen Yüksekdağ ile beraber, ‘terörle mücadele’ adı altında, PKK ile bağlantısı oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

Genç ve karizmatik bir avukat olan Demirtaş, HDP’yi çağdaş ve solcu bir çizgide Türkiye’nin en büyük ikinci muhalefet partisi konumuna taşımayı başardı. Ancak bu başarı, Demirtaş’ın kendisini ‘Kandil’in emirlerini dinlemekle’ itham ettiği Erdoğan tarafından sürekli hedef alınmasını da beraberinde getirdi.

‘HEM ERDOĞAN’A HEM DARBEYE KARŞI’

Demirtaş, başarısız darbe girişiminden bu yana Erdoğan’ın diktatörlüğe sapması konusunda uyarılarda bulunarak, hükümetin getirmek istediği başkanlık sistemine sürekli olarak muhalefet etti.

Darbe girişiminden sonra AFP’ye verdiği bir mülakatta, darbeyi reddettiğini ancak hükümetin siyasetine de muhalefet ettiğini belirterek, hükümetin yaptığı hataların durumu buraya kadar getirdiğini ifade etmişti.”

‘KÜRT OBAMA’

Al ain internet sitesi de HDP’li vekillere yönelik operasyonla ilgili haberinde “Demirtaş… darbeye karşı duran ancak darbenin ateşiyle yanan Kürt Obama” ifadelerini kullandı.

Lübnan’da yayınlanan Al Akhbar gazetesi ise, “Erdoğan siyasi temizliğe başladı” başlıklı haberinde, bu gelişmelerin yaratabileceği tehlikelere dikkat çekti:

“HDP yöneticileri ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla , başarısız darbe girişiminden sonra başlayan temizlik operasyonları zirveye ulaşmış oldu. Bu gelişme siyaset sahnesinde daha önce görülmeyen oranda bir gerginlik yaratabilir. Ayrıca güneydoğu bölgesinde silahlı çatışmaların şiddetlenmesine de neden olabilir.”

Haberde yaşanan gelişmelerle ilgili “AKP hükümeti, HDP başkanları Demirtaş ve Yüksedağ ile bazı milletvekillerinin tutuklanmasıyla demokrasiye son verdi” şeklinde bir yorumda bulunuldu.

‘ERDOĞAN DÜŞMANLARINDAN İNTİKAM ALMAYA DEVAM EDİYOR’

Mısır El Bedil gazetesi ise, Cumhuriyet gazetesi operasyonunu ele aldığı haberinde “Erdoğan düşmanlarından intikam almaya deva ediyor, en başta da basın var” ifadelerini kullandı. Gazete, Türkiye’de basına yönelik daha önce görülmemiş bir baskı olduğunu yazdı:

“Türkiye’de basın dünyası, başarısız darbe girişimi bahanesiyle Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce görülmemiş bir baskıya maruz kalıyor.

Genel yayın yönetmeni tutuklanan Cumhuriyet gazetesi, Türkiye’nin en eski laik gazetesi olarak görülüyor. Gazete ayrıca, var olan birkaç muhalif yayın organından biri.”

Gazete haberinde, Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmenin Can Dündar’ın, MİT TIR’ları Davası’ndan dolayı 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığına da yer verdi.

Kaynak:Duvar

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. barış ağrıdağ dedi ki:

    son zamanlarda hdp nin yüzde5 oy alabileceğini oy ve destek kaybettiğine dair çok yoğun bir propaganda yapılıyor.bu kesinlikle doğru değildir.yapılan baskı ve zülüm karşısında sağduyulu davranan vatandaşın sokağa çıkmamamsı ve tepki göstermemesi bir ölçü değildir.insanın en mutlu günü olan bir düğüne bile saldırı yapılıyorsa insanların sokağa çıkmaması gayet doğaldır.toplu tepki göstermemsi normaldir.ve ne acıdırki saldırıyı yapanlara adeta konum atılmışcasına adres gösterip insanların katledildiğinide unutmamak gererkir.bu hdpnin %5 yalanıda akp içindeki kürtlerin bölgede yaydığını geçmiştede nasılsa baraj aşmıyor boşuna oy vermeyin çalışmasının bir ön propogandasır.

YORUM YAZ