Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Arap Yazar: Barzani, Bağımsız Kürdistan için ABD ile Anlaştı

Arap Yazar: Barzani, Bağımsız Kürdistan için ABD ile Anlaştı
  • 18 Kasım 2016 - 00:59
  • 1.124 kez okundu

Filistinli yazar Abdulbari Etvan, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin ABD ile anlaşarak Kürdistan devletini inşa ettiğini söyledi.

Reilyevm sitesine mülakat veren Filistinli yazar Abdulbari Etvan, Kürdistan bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin dün Başika’da yaptığı konuşmayı ‘çok tehlikeli’ olarak tanımlayarak, ‘‘Bu açıklama alenen Kürdistan devletinin ilanıdır’’ dedi.

‘Mesud Barzani, babası gibi Irak’ı zayıflatmak için çalışıyor’

Arap yazar, Mesud Barzani’nin tıpkı babası Mela Mistefa Barzani gibi Irak’ın güçlenmesini, bağımsız Kürdistan’ın önünde engel olarak gördüğünü belirterek, ‘‘Babası gibi Irak’ı zayıflatmak için çalışıyor’’ dedi.

‘Barzani ve ABD anlaştı’

Barzani’nin dün Başika’da yaptığı açıklamada Kürdistan devletinin ilanı için Irak’ın aşamalı olarak parçalanması planının olduğunu belirten Abdulbari Etvan, ‘‘Barzani, bağımsızlık konusunu Irak Başbakanı İbadi ile yaptığı görüşmede kesinleştirdi ve Peşmerge’nin kurtardığı Ninowa Vilayeti’ne bağlı bölgelerin Kürdistan topraklarına dahil edilmesi konusunda da ABD ile anlaştı’’ ifadelerini kullandı.

Barzani’nin, Kürdistan devletinin inşası ve ilanı konusunda ABD ile anlaştığını ileri süren Abdulbari Etvan, IŞİD sonrası süreçte Kürdistan devletinin ilan edileceğini de sözlerine ekledi.

Basnews

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ