Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Asıl İstifa Etmesi Gereken Hükümet

Asıl İstifa Etmesi Gereken Hükümet
  • 16 Ekim 2015 - 10:02
  • 300 kez okundu

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ankara’daki katliamla ilgili “Böyle bir ortamda bir-iki bakanın istifası önemli değil. Asıl istifa etmesi gereken hükümettir” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bahçeli’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Ankara Katliamı

“Bu program milletçe çok acı bir dönemden geçtiğimiz zamanda yapılıyor. Ankara’da 99 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşımızın yaralandığı bir katliamla karşılaştık.

“Ankara’daki eylemi yapan DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği gibi tecrübeli, çok sayıda eylem yapmış grupların daha tedbirli olmaları gerekliydi. Emniyet güçleri ile koordineli çalışmaları gerekliydi. Terörün tırmandığı ortamda tertip heyeti hassas olmalıydı.

İstifa çağrısı

“Sayın Başbakan, Mayıs ayında bu bilgiye ulaştıysa 4 ayda tedbir almama acziyetinde bulunmuştur. Sayın Başbakan’ın biraz az konuşmasında fayda vardır. Suçlamaları önlemek için istifaları önlemenin anlamı yoktur.

“Emniyet’teki 3 görevden alma toplumu rahatlatmıştır. Suruç ve Ankara katliamını yakından incelemekte fayda var. 20-25 gün kaldı seçime, seçim hükümeti olduğundan dolay şu an istifaların da önemi yoktur. Suçlamaları ötelemek için istifaya karşı olmak doğru değil. Böyle bir ortamda bir-iki bakanın istifası önemli değil. Asıl istifa etmesi gereken hükümettir.

‘Cumhurbaşkanı ilk defa bir anayasal görev üstlendi’

“Terörle mücadelenin esası terörle mücadelede yüksek tecrübede bir kadroya ait olması ve önemli bir teknoloji ile desteklenmesidir. Esas önemli olan ise istihbarattır. Rakka’dan Ankara’ya kadar 935 km yol kat edilerek bombalar Ankara’ya taşınıyorsa burada bir zafiyet vardır ya da bizim bilmediğimiz bir şeyler vardır. Onun için iktidarın açıklamalarını sabırla beklemek gerekmektedir. Bir terör şurası toplansın bu memlekette. Yoksa müesseseleri, şahısları suçlayamak sadece terör örgütüne katkı sağlar.

“Sayın Cumhurbaşkanı 10 Ağustos’tan bu güne kadar ilk defa bir anayasal görev üstlendi. Bu hayırlı bir adımdır. Devlet Denetleme Kurulu çok önemli bir kuruldur. Çalıştırıldığında Türkiye’de birçok şey ortaya çıkacaktır. Devlet Denetleme Kurulu gereğini yapmalıdır.Kanaatimde doğru bir karardır. Basının da konunun üstüne gitmesine fırsat sağlanmalıdır. Doğru bilgiyi hükümet vermeli, basın da aktarmalıdır.”

‘Çantadaki dosya Başbakan’a verilecekti’

Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MHP’yi ikinci ziyaretinde, daha önceki ön şartlarının kabulü halinde, koalisyon hükümeti kurmak için hazır olduklarını paylaştığını anlattı. Aynı zamanda o gün yanında bulunan çantaya ilişkin de bilgi veren Bahçeli, MHP’nin öne sürdüğü şartların kabul edilmesi halinde, çantanın içindeki dosyanın Başbakan Davutoğlu’na verilebileceğini, görüşmelerin de devam edebileceğini söyledi.

Bahçeli, daha sonra çantasının içindeki koalisyon hükümetini olgunlaştırma süresinde değerlendirilecek konuları içeren, “MHP’nin koalisyon şartları”nın bulunduğu dosyaları paylaştı. Dosyaların başlıklarını aktaran Bahçeli, koalisyon protokolünden bakanlık dağılımına kadar olan çalışmalarını anlattı.

“Bu bir hazırlıktır. Eğer orada dört şartı kabul ettikleri zaman, ‘Müsaade ederseniz biz biraz gidelim, arkadaşlarla görüşelim, şöyle olalım, böyle olalım’ demiyoruz. Eğer Türkiye’de koalisyon zaruri hale gelmiş, bunda da MHP’nin bir sorumluluğu varsa, dört ilke kabul edildiği takdirde, taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyarız. ‘Sadık kalacağımız konuları da çıkalım televizyonlarda Kur’an-ı Kerim’e de el basalım’ dedim.”

Bahçeli, “Bu kadar ayrıntılı çalıştıktan sonra, ‘Bunlar koalisyon kurmaktan kaçıyorlar. Bunlar her şeye ‘Hayır’ diyorlar’ cümlelerini söyleyenleri, millet iradesine bırakıyorum” diye konuştu.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ