Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Avrupa Parlamentosu Heyeti Ahmet Türk’ü Ziyaret Etti

Avrupa Parlamentosu Heyeti Ahmet Türk’ü Ziyaret Etti
  • 23 Ekim 2016 - 11:49
  • 2.045 kez okundu

Avrupa Parlamentosu heyeti Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaret etti.

Bölgede yaşanan gelişmeleri yerinde incelemek üzere Mardin’e gelen Bosna Parlamenter Denniz Gratz, Fransa Parlamenter Hervê Fêron, İngiltere Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Julie Ward, Almanya AP Üyesi Klaus Buchner, Lüksemburg AP Üyesi Frank Engel, Kıbrıs AP Üyesi Costas Mavrides, Portekiz AP Üyesi Jose Maria, Fransa Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi (EGAM) Başkanı Benjamin Abtan, Rusya, Sırbistan, Hırvatistan, Danimarka, Kosova İnsan Hakları Gençlik İnisiyatifi yöneticilerinden oluşan heyet, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaret etti. Ziyarette, Mardin Milletvekilleri Gülseren Yıldırım, Mithat Sancar da hazır bulundu. Heyete, bölgede yaşanan gelişmeleri aktaran Türk, bölgede yaşanan sorunların Kürtlerin devlete karşı bir başkaldırısı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TÜRK: KÜRTLERİN DÜNYA İLE BAĞI KESİLMEK İSTENİYOR

Türk, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, Kürtlerin bu gelişmeler ışığında bir halk olarak statü sahibi olması gerektiği hususunda bir çaba içinde olduğunu kaydetti. Türk, Türkiye’nin Kürtleri her zaman potansiyel bir tehdit olarak gördüğünü ve Kürtleri sindirmeye yönelik şiddet politikalarını devreye koyduğunu vurgulayarak, “Kürtlerin Rojava’da, Irak’ta bir statüye sahip olmasını istemiyor. Bu nedenle Kürtleri sindirmeye, susturmaya yönelik her türlü baskıyı, şiddeti uygulayan bir atmosferin içinde yaşıyoruz. Devlete baktığımızda sanki Kürtler Türkiye’yi bölmek istiyor gibi bir mesaj veriyor dünyaya. Oysa ki Kürtler fikirlerini çok açık söylüyor. Suriye’de demokratik bir cumhuriyet istiyor. Kürtler, Suriye’nin birliği ve bütünlüğü içinde bir statü istiyor. Türkiye’de de aynı şeyi söylüyoruz. Türkiye’de halklarla birlikte yaşamakta bir sıkıntımız yok. Türkiye’de bütün haklarla birlikte eşit özgür ve herkesin kendini rahatça ifade edebileceği demokratik yönetimin oluşabilmesi için mücadele veriyoruz. Biz bu talepler üzerinde Kürtlerin siyasetini yapıyoruz ve bu mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye’de Kürtlerin büyük bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Türk, “Ortadoğu’da 40 milyon nüfusa sahip bir halk hiçbir statüye hiçbir hakka sahip değildir. Böyle kalabalık bir halkın anadilinde eğitim hakkı yok. Kendini ifade hakkı yok. Yerinde yönetime katıldığı zaman bile büyük tehlikelerle karşı karşıya kalıyor” diye konuştu.

Türk, parti olarak seçimlerde yüzde 70’leri geçen bir oranla kazandıkları 26 belediyeye kayyum atanmasını da hatırlatarak, DBP’li 3 Büyükşehir Belediyesine kayyım atanması için bir buçuk yıldır onlarca müfettişin gönderildiğini söyledi. Müfettişlerin suç bulmaya yönelik bir çabanın içinde olduğunu dile getiren Türk, “Gelen müfettişlere İtalya’ya karşı mücadele eden Ömer Muhtar ile General Graziani arasında geçen şu diyalogu anlattım. General Graziani Ömer Muhtar’a ne istediklerini soruyor. Ömer Muhtar ise bize iftira atmayın başka hiçbir şey istemiyorum diyor. Ömer Muhtar’ın o sözünü müfettişlere biz de söyledik. Kürdistan’da halkın iradesiyle seçilmiş tüm belediyelere kayyım atama çabası içerisindeler. Bu şekilde halkın iradesini kendilerine bağlamak istiyorlar” şeklinde konuştu. (DİHA)

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ