Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Bağdat, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden ‘Ayrılmayacağız’ Taahhütü İstedi

Bağdat, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden ‘Ayrılmayacağız’ Taahhütü İstedi
  • 07 Kasım 2017 - 00:52
  • 919 kez okundu

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Ofisinden Pazartesi günü (06 Kasım 2017) yapılan açıklamada, Irak anayasasına bağlı kalınacağı ve ayrılığı hedefleyen her tür girişimin engelleneceği dile getirildi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden “Irak’tan ayrılmama ve bağımsızlık talep etmeme” konusunda açık bir taahhütte bulunma çağrısında bulunuldu.

“Bir daha tüm taraflara Irak’ın birliğine ve federal mahkemenin, başta Irak anayasasının 1. maddesine göre alınan bugünkü karar olmak üzere tüm kararlarına uymaya davet ediyoruz.” denilen açıklamada “Irak Hükümeti’nin federal otoriteyi sağlamak için gerekli tüm önlemleri alma taahhüdünde bulunduğu” dile getirildi.

Irak anayasasının 1. maddesi: “Irak Cumhuriyeti, yönetim sistemi cumhuriyetçi, temsilci, parlamenter ve demokratik olan federal, bağımsız ve tam egemen bir devlettir ve bu anayasa Irak’ın birliğinin

Irak Federal Yüksek Mahkemesi tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Irak anayasasının  herhangi bir bölgenin Irak’tan ayrılmasına izin vermediği dile getirildi.

Neçirvan Barzani, sorunları barışçıl yöntemlerle çözmek istiyoruz

Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KRG) Başbakanı Neçirvan Barzani Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’yle Bağdat arasındaki sorunları barışçıl diyalog yöntemiyle çözmek istediğini söyledi.

Nerina Azad

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ