Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Bağdat Yönetimi’ne Erbil’den Cevap Geldi

Bağdat Yönetimi’ne Erbil’den Cevap Geldi
  • 22 Ekim 2017 - 14:03
  • 2.424 kez okundu

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Bağdat yönetiminin diyalog için öne sürdüğü şartların kabul edilebilir olmadığını bildirdi.

 

ERBİL – Bugün Erbil’de bir toplantı yapan KDP, KYB, Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) ve etnisite temsilcileri, Kürdistan’ın korunması gerektiğine vurgu yaptı. Değişim Hareketi (Goran) ile Kürdistan İslami Topluluk (Komel) ise öncesinde olduğu gibi bu kez de toplantıya katılmadı.

Toplantıdan sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Türkmen Kalkınma Partisi Genel Başkanı Muhammed Sadettin İlhanlı, “Kürdistan’da durumun korunması ve Kürt halkıyla aynı mevizde yer alma konusunda mutabık kaldık” dedi.

İlhanlı, Pırde’deki Türkmenlerin çatışmalardan rahatsız olduğunu ve yaklaşık 50 bin kişinin kentten ayrıldığını ifade etti.

KYB Sözcüsü Sadi Ahmed Pire ise, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, diyalog için öne sürdüğü şartların kabul edilebilir olmadığını belirterek, “Irak hükümetinin görüşmeye niyeti varsa Kürt liderleri ve kahramanları için tutuklama kararı çıkarmaz” diye konuştu.

KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed de, “Ön koşulsuz görüşmelerin başlamasını bekliyoruz ve bunun için Irak hükümetinin cevabını bekliyoruz” ifadesinde bulundu.

Bağdat yönetimi; havayolları, sınır kapıları, doğal kaynakları, Peşmerge Güçleri, güvenlik kurumlarının teslimi, tartışmalı bölgelerde anayasanın uygulanması ve referandum sonucunun iptali karşılığında Erbil ile diyaloğa hazır olduklarını duyurmuştu.(Rûdaw)

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ