Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Baluken: Çatışma Süreç Darbeye Zemin Hazırladı

Baluken: Çatışma Süreç Darbeye Zemin Hazırladı
  • 16 Temmuz 2016 - 19:00
  • 558 kez okundu

Olağanüstü gündemle toplanan Meclis’te 4 parti darbe girişimine dair açıklamalarda bulundu. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 7 Haziran sonrası başlayan çatışmalı sürecin darbeye zemin hazırladığını söyledi. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “varlığını devam ettiriyor” dediği darbe girişimini lanetledi. Baluken, “Askeri, bürokratik veya sivil hiçbir darbenin gerekçesi yoktur” dedi.

Demokratik siyaseti kesintiye uğratmaya çalışan her girişime karşı HDP’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rolünü oynamaya devam edeceğini vurgulayan Baluken, “Bu kapsamda barış, demokrasi, insan hakları ve hukuk temelinde her türlü siyasi işbirliğini gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Baluken, yüzlerce sivil katledildiği ortamda yaşananların tipik bir askeri darbeyi aştığına dikkat çekti.

‘Çatışmalı süreç darbeye zemin hazırladı’

Kürt sorunun başta olmak üzere Türkiye’nin köklü sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade eden Baluken, “Çözüm önerilerimiz dikkat alınmadığı durumda demokrasinin ortadan kalacağı yönünde uyarılarımız yapmıştık” dedi.

‘Siyaset kurumu darbecilerin açık hedefi’

2013 yılına kadar cemaatin hükümet politikaları ile güçlendirildiğini ifade eden Baluken, “7 Haziran sonrası halk iradesinin tanınmaması seçilmiş siyasetçilerin dokunulmazlıkların kaldırılması ve askere dokunulmazlıkların verilmesi, siyasilere yapılan operasyonlar demokratik siyaset alanını daraltmış ve siyaset kurumunu bir bütün olarak darbecilerin açık hedef haline getirdi. Darbe girişimine zemin hazırlayan 7 Haziran’dan sonra devreye konulan çatışmalı ortamdır. Bu ortamda tanklar şehirleri inmiş darbe mekaniği canlı ve diri tutulmuştur. Çatışmalı kentlerde sivil irade askeri iradeye geçmiştir. Çatışma ortamı darbe girişimi için zemin hazırladı. Barış ve demokrasinin tesis edilmediği yerde darbe ihtimali her zaman vardır” ifadesinde bulundu.

‘Darbenin panzehiri barış ve demokrasi’

Darbenin panzehirinin barış ve demokrasi olduğunu vurgulayan Baluken, “Cizre’de Sur’da Silvan’da Yüksekova’da yaşananların Ankara’da, İç Anadolu’da Ege’de yaşanma ihtimaline hep dikkat çektik. Bunu anlamak için dünkü darbe girişimi beklenildi” dedi.

Baluken, hükümetin bölgedeki operasyonlara son vermesi, bu günden tezi yok tüm ülkede demokratik siyasetin geliştirilmesi için muhalefet ile hareket etmesi ve topluma 15 Temmuz gecesinden bu yana yaşananları tam olarak açıklaması gerekliliğini vurguladı.

Açıklama ardından Meclis Başkanı Kahraman, “Türkiye bölünmeyecek” ve “Tek millet, tek bayrak, tek vatan” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ