Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Baluken’den AKP’ye ‘Öcalan HDP’yi Muhattap Almak İstemiyor’ Yanıtı

Baluken’den AKP’ye ‘Öcalan HDP’yi Muhattap Almak İstemiyor’ Yanıtı
  • 14 Eylül 2016 - 16:59
  • 3.213 kez okundu

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın yaptığı “Öcalan HDP’yi muhattap almak istemiyor” açıklamasına yanıt verdi. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AK Parti’nin Abdullah Öcalan’la ilgili yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

ANF‘ye açıklama yapan Baluken, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın “Öcalan HDP’yi muhatap almak istemiyor” şeklindeki sözlerini yalanladı.

“Sayın Öcalan’ın verdiği mesajlar tarihi mesajlardı. Gerek iç, gerek dış kamuoyunda şimdiden büyük bir çözüm tartışması yarattı” diyen Baluken, şunları söyledi:

“AKP yetkilileri bu mesaja cevap vermek yerine yine algı operasyonuyla bu mesajın önemini muğlaklaştırmaya çalışıyor. Sayın Öcalan, bir durumu bozdu ve sürecin AKP tarafından bozulduğunu ortaya koydu. 15 gün içinde heyetin gelmesini beklerken savaş konseptinin AKP tarafından sahaya sürüldüğünü söyledi. Bu, tarihi bir tespittir. AKP, neden süreci bozduğunu, 15 günlük süre içinde neden izleme heyetini İmralı’ya göndermediğini açıklamak zorundadır.

Özellikle Türkiye kamuoyunda da bazı aydın, yazar, barış ve demokrasi çevrelerinde, süreci kimin bozduğuyla ilgili kafa karışıklığı vardı. Sayın Öcalan bu kafa karışıklığını da giderdi. Şimdi AKP’den süreci neden bozduğuna dair cevap beklentisi oluştu. AKP yetkililerinin yaptığı açıklamalar bu vermeleri gereken cevaptan kaçma anlamına geliyor; yeniden algı operasyonuna başvuruyorlar.”

‘AK PARTİ CEVAP VERMELİ’

Yine Öcalan’ın çözüm için projelerinin hazır olduğu yönündeki açıklamasına da işaret eden Baluken, “AKP bunun cevabını vermeli. Bu kan böyle mi devam edecek, savaş konsepti barış taleplerine rağmen devam mı edecek, yoksa 6 ay içinde kalıcı barışın gelişeceği tarihi tespite cevap mı verilecek” dedi.

AKP yetkililerinin muhataplık üzerinden tartışma yaratmak istemesine tepki gösteren Baluken, şunları ifade etti:

“AKP, devlet yetkilileri Kürt sorununun çözümünde Sayın Öcalan’ın, PKK’nin, HDP’nin muhataplık rolünün ne olduğunu çok iyi biliyorlar. HDP’nin yer almadığı süreçte parlamentoda Kürt meselesiyle, Türkiye’nin demokratikleşmesiyle ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasının mümkün olmadığını kendileri de ifade etti.

Dolayısıyla Sayın Öcalan’ın müzakere sürecinin içeriğiyle ilgili verdiği bu tarihi mesajları adeta gölgelemek için geri bir tartışma yaratmak istiyorlar. Sorun, muhatapların kimler olacağı, muhatapların tekrar belirlenmesi yöntemi değil; müzakerenin içinin nasıl doldurulacağıdır. Önümüzdeki günlerde de AKP’nin bu geri tartışmayı sürdürmesi durumunda iyi niyetinden bahsetmek mümkün olmayacaktır.”

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ