Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Baro Seçimlerinde Kürtçe Konuşan Kadın Avukata Saldırı

Baro Seçimlerinde Kürtçe Konuşan Kadın Avukata Saldırı
  • 15 Ekim 2016 - 19:03
  • 3.312 kez okundu

İzmir Barosu Genel Kurul’unda Kürtçe konuşan ve Tahir Elçi’yi anan kadın avukata, Yusuf Özmen tarafından, “Haddinizi bilin, kim oluyorsunuz da Tahir Elçi’yi anarak Kürtçe konuşuyorsunuz. Tahir Elçi kim Avukat mı” şeklinde hakarette bulundu. ÇHD ve ÖHD avukatları ise “Tahir Elçi onurumuzdur” sloganları ile cevap verdi.

İZMİR – İzmir’de avukatlar yeni yönetimlerini belirlemek ve mesleki sorunlarını tartışmak için Celal Atik Spor Salonu bir araya geldi. 2 gün sürecek olan İzmir Barosu 2016-2018 Olağan Genel Kurulu’nun ilk gününde mevcut yönetimin faaliyet raporları okundu. Ardından ise meslek ile ilgili sıkıntılar ele alındı. Yaklaşık 7 bin 500 avukatın kayıtlı olduğu İzmir Barosu’nun yönetimine 5 liste aday oldu. Yönetimdeki iki grup, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu ismi ile seçime katılırken, bu grubun adayları mevcut Baro Başkanı Aydın Özcan ve mevcut yönetim kurulu üyesi Mehmet Kozan oldu. Geçen seçimde aday çıkarmayarak, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun listesinden seçime giren Milliyetçi Avukatlar Grubu da Ergun Sakızlı başkanlığında liste çıkardı. Baroyu uzun yıllar yöneten Çağdaş Avukatlar Grubu Cemal Nedret Erdem başkanlığında, Bağımsız Savunma Grubu da Ahmet Dokucu başkanlığında seçimlere katıldı.

‘Baro yerde sürüklendiğimizde ses çıkarmadı’

Adaylar 5’er dakika söz alarak konuşmalarını gerçekleştirirken, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) adına konuşma yapan Şube Başkanı Avukat Serdar Gültekin, Baronun Türkiye’deki hukuksuzluklar karşısındaki tavrını eliştirdi. Serdar, “Son 3 ay OHAL’le beraber tamamen her şeyin keyfileştiği, hiç bir hakkın hukukun gözetilmediği, insanların bütün kazanımlarının yok sayıldığı bir dönem yaşamış olduk. Bu sürecin tamamında İzmir Barosu, hiç bir şeye ses çıkarmayarak, görüşünü açık olarak ortaya koymayarak bir baro olarak tarihe geçmiştir. Bu konuda gerçekten tebrik etmek gerekiyor! Adliye girişinde polis tarafından darp edilerek yerlerde sürüklendiğimizde Baro bize sahip çıkmadı. Eğer polis, avukatı yerlerde sürüklediğinde karşısında kendisinden hesap soracak bir baro olmadığını biliyor” dedi.

Kürdistan’daki hukuksuzluklar anlatıldı

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) adına konuşan Fatma Demirer ise konuşmasına Tahir Elçi’yi anarak başladı. Fatma konuşmasında KHK’lerle tutuklu avukat, gazeteci, akademisyen, yazarlara dikkat çekerek şunları söyledi: “Ülkenin en temel meselesi olan Kürt sorununun eşitlikçi, demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesine dair tüm taleplere karşın ülke içinde ve Rojava başta olmak üzere komşu topraklarda Kürtlere yönelik düşmanca ve çatışmacı politikalar her geçen gün daha fazla can kaybına, ölüm ve acıya yol açmıştır. Kürt halkının demokratik yollarla siyasete katılımının engellenmesi için her yol denenmiş, belediyelere kayyım atanmış, halkın oylarıyla seçilmiş bulunan 28 belediye başkanı görevinden uzaklaştırılmıştır” dedi.

Kürtçe konuşmaya ve Tahir Elçi’ye hakaret!

Fatma konuşmasını Kürtçe, “Civînagiştîya baroya Îzmir ê bi hez u rêz sîlav dikim serkeftin’ sözleri ile bitirirken, salonda bulunan MHP’li avukatlar sözlü tacizde bulundu. Avukat Yusuf Özmen, kürsüden yaptığı konuşmada “Haddinizi bilin burası avukatların kürsüsüdür. Siz kim oluyorsunuz da Tahir Elçi’yi bu kürsüden anarak Kürtçe konuşuyorsunuz. Tahir Elçi kim Avukat mı?” şeklinde hakarette bulundu.

ÇHD ve ÖHD avukatları “Tahir Elçi onurumuzdur” sloganı ile cevap verdi.

JINHA

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ